Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne, zwane również solarami, pozyskują energię słoneczną i zamieniają na ciepło przede wszystkim do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Budowa kolektorów słonecznych

Obecnie najwięcej znajduje się na rynku kolektorów płaskich, cieczowych. Jest to układ cienkich rurek przymocowanych do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną (absorbera). Całość znajduje się w obudowie, która chroni kolektor przed uszkodzeniami i ogranicza straty ciepła. Płynąca rurkami kolektora ciecz, którą zazwyczaj jest trudno zamarzający roztwór glikolu, ogrzewa się od absorbera i przylegających do niego rurek.
Znacznie rzadziej stosuje się kolektory rurowe próżniowe. Są to szklane rury ustawione do siebie równolegle i połączone w baterie. W każdej rurze znajduje się rurka z absorberem, a próżnia wokół absorbera stanowi jego izolację.

kolektory słoneczne szczecin

 

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektor solarny zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Kolektor połączony jest hydraulicznie z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej dwiema rurami elastycznymi ze stali nierdzewnej lub miedzi. Glikol odbiera ciepło z kolektorów i transportuje je do wężownicy, która nagrzewa wodę w podgrzewaczu. Różnica temperatur między nośnikiem wypływającym z kolektora a dopływającym do niego powinna wynosić nie więcej niż 15*C.

kolektory słoneczne szczecin

Hurtowania sanitarna AQUA TEAM jest oficjalnym dystrybutorem kolektorów słonecznych firmy HEWALEX. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami w celu doboru odpowiednich kolektorów słonecznych do danej inwestycji.

projekt i wykonanie: Nie mam drobnych