fbpx
16 kwietnia 2020

Jaki kocioł wybrać – jedno- czy dwufunkcyjny?

Poszukując ekonomicznego sposobu na ogrzewanie domu oraz uzyskanie stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej, warto rozważyć opcję zakupu kotła gazowego. Takie rozwiązanie to doskonała alternatywy dla tradycyjnych kotłów opalanych paliwem stałym, których użytkowanie jest nie tylko kłopotliwe, ale z uwagi na szybko zmieniające się wymogi środowiskowe, również coraz mniej ekologiczne. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, dokładnie zastanów się, jaki kocioł wybrać – który model kotła będzie najlepszy w Twoim przypadku?

Kotły jednofunkcyjne

To urządzenia przeznaczone do podgrzewania wody znajdującej się w systemie ogrzewania budynku, ewentualnie wody użytkowej, która podgrzewana jest w osobnym zbiorniku instalowanym tuż obok kotła. Takie urządzenia zajmują dość dużo miejsca i charakteryzują się nieco mniejszą wydajnością działania niż piece gazowe dwufunkcyjne. Różnią się od nich przede wszystkim sposobem podgrzewania wody użytkowej. Piec gazowy jednofunkcyjny z dodatkowym zbiornikiem na wodę użytkową podgrzewa ją przez system umieszczonych w jego wnętrzu grzałek (najczęściej jest to wężownica grzewcza). Znajdujący się w zbiorniku czujnik temperatury steruje pracą kotła. Włącza kocioł, gdy temperatura wody spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i wyłącza go, gdy temperatura osiągnie pożądaną wartość. Niestety takie rozwiązanie sprzyja marnotrawstwu energii. Zgromadzona w zbiorniku woda z czasem stygnie i trzeba ją stale podgrzewać. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki piec wybrać, gdy chcesz zarówno ogrzewać dom, jak i zyskać dostęp do ciepłej wody użytkowej, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w piec dwufunkcyjny. Gdy chcesz jedynie ogrzewać dom/mieszkanie, kocioł jednofunkcyjny dobrej marki może być lepszym, bardziej ekonomicznym wyborem.

Kotły dwufunkcyjne

To urządzenia przeznaczone do jednoczesnego podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej. W odróżnieniu od pieców jednofunkcyjnych kotły dwufunkcyjne do podgrzewania wody wykorzystują wymiennik płytowy, który jednocześnie podgrzewa wodę systemową, znajdującą się w instalacji grzewczej budynku oraz wodę użytkową, przeznaczoną do zmywania naczyń czy kąpieli. Piece gazowe dwufunkcyjne do podgrzewania wody użytkowej nie potrzebują dodatkowego zbiornika. Woda podgrzewana jest w sposób przepływowy, tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy (gdy odkręcimy kran), co pozwala na znaczną oszczędność energii – piec nie podgrzewa wody, z której aktualnie nie korzystamy. Jeśli zastanawiasz się, jaki kocioł wybrać do mieszkania lub domu, w którym nie ma dostępu do ciepłej wody użytkowej, piec dwufunkcyjny wydaje się rozwiązaniem najwygodniejszym i jednocześnie najbardziej ekonomicznym. Trzeba jedynie pamiętać o wyborze urządzenia o wydajności działania (mocy liczonej w kW) dostosowanej do własnych potrzeb. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu urządzenia, najlepiej skonsultuj się z doświadczonym instalatorem. Taka osoba potrafi określić przybliżone zapotrzebowanie domu na energię cieplną i ciepłą wodę użytkową, a tym samym podpowie, jakiego pieca potrzebujesz.

Kotły 5 klasy na ekogroszek

Ciekawą alternatywą dla osób, które obawiają się wzrostu cen gazu lub nie mają możliwości skorzystania z tego typu paliwa, są nowoczesne kotły na opał stały, na przykład na ekogroszek. Przykładem tego typu pieców mogą być kotły EcoDesign, które charakteryzują się znacznie większą wydajnością działania niż kotły starszych generacji. Nowe piece są urządzeniami wysoce zautomatyzowanymi, które z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do ogrzewania domu (podgrzewania wody w instalacji grzewczej budynku), jak i podgrzewania wody użytkowej. W tym drugim przypadku do kotła należy dokupić specjalny zbiornik na ciepłą wodę użytkową.

Jeśli zastanawiasz się, jaki piec wybrać, na początek określ swoje potrzeby i sprawdź, jakimi możliwościami dysponujesz. Jeżeli szukasz rozwiązania przeznaczonego jedynie do ogrzewania domu i masz dostęp do instalacji gazowej, najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie piec jednofazowy. Gdy chcesz ogrzewać również wodę użytkową, wartą rozważenia opcją będzie zakup pieca dwufazowego, a gdy nie masz dostępu do gazu, inwestycja w nowoczesny kocioł 5 klasy na opał stały.