fbpx
23 czerwca 2022

Montaż ogrzewania podłogowego – kolejność prac

Masz dość zimnej podłogi w łazience? Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe i podnieś komfort życia w domu lub mieszkaniu. Z naszego tekstu dowiesz się w jakiej kolejności powinna przebiegać instalacja płaszczyznowego ogrzewania podłogowego. Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie podłogowe to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które znacznie podnosi komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, gdzie docenia się je szczególnie jesienią i zimą. Jednak „podłogówka” popularna jest też w innych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie sprzyja oszczędności energii, a ponadto jest bardzo estetyczne (niewidoczne elementy grzejne). Chociaż instalację ogrzewania płaszczyznowego należy zlecić profesjonalnej firmie, będąc inwestorem warto poznać chociaż podstawowe zasady jego montażu. W naszym tekście przedstawimy istotne kwestie na które należy zwrócić uwagę instalując ogrzewanie podłogowe: kolejność prac, rodzaj materiałów czy też istotę szczegółowego zaplanowania działań.

Na jakim etapie ogrzewanie podłogowe?

Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z budową domu lub też przeprowadzał gruntowny remont mieszkania wie, jak istotna jest odpowiednia kolejność wykonywanych prac. Podobnie jest w kwestii instalacji „podłogówki”. Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego należy pieczołowicie zaplanować kolejność wykonywanych prac bowiem instalacja takiego typu ogrzewania jest dużo bardziej skomplikowana od montażu klasycznych grzejników i wymaga gruntownych przygotowań. Proces montażowy składa się z kilku etapów, a sam projekt systemu ogrzewania podłogowego powinien być gotowy jak najwcześniej – najlepiej już na etapie projektowania domu. Planując rozmieszczenie elementów „podłogówki” należy mieć już zaplanowane umiejscowienie instalacji sanitarnych (wanna, kabina prysznicowa itp.), a także innych elementów urządzenia wnętrza, które na stałe znajdą się na podłodze (np. wbudowane szafy). Przestrzeganie kolejności prac oraz szczegółowych zasad zarówno na etapie projektu jak i jego realizacji sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.

Co najpierw wylewki czy ogrzewanie podłogowe?

Kiedy szczegółowy projekt systemu ogrzewania podłogowego jest już gotowy, należy zabrać się do przygotowania podłoża. Trzeba pamiętać o tym, że instalacja ogrzewania podłogowego musi być położona na stabilnym oraz dobrze wypoziomowanym podłożu. W tym kontekście istotne jest również zadbanie o izolację brzegową, dzięki której ściana zostaje oddzielona od płyty grzejnej. Ważną kwestią jest wybór wylewki, która powinna dokładnie przykryć wszystkie elementy ogrzewania podłogowego oraz charakteryzować się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym. Ten ostatni czynnik przyspiesza nagrzewanie się podłogi oraz wydłuża utrzymanie temperatury. Wylewka, – pokrywająca całą instalację – powinna stworzyć gładką powierzchnię na którą następnie kładzie się materiał wykończeniowy: np. płytki czy panele. Inną istotną funkcją wylewki jest ochrona rurek grzewczych, dlatego warto postawić na materiał elastyczny i jednocześnie wytrzymały, zapewniający maksymalną ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami rurek. Wylewka powinna być wykonana z dużą precyzją gdyż ewentualne pęcherze powietrza powstałe przy jej kładzeniu mogą spowodować powstanie tzw. mostów cieplnych zmniejszających efektywność ogrzewania.

Kolejność prac układania instalacji ogrzewania podłogowego czyli ogrzewanie podłogowe: krok po kroku

Do najważniejszych elementów instalacji ogrzewania podłogowego należą przewody – rury grzejne,
izolacja ze specjalną powłoką, elementy mocujące i dylatacyjne, wylewka (jastrych), szafki podtynkowe i natynkowe oraz elementy automatyki. Instalując ogrzewanie podłogowe rury układa się na odpowiednio zaizolowanym podłożu, które jak już wspomniano musi być dobrze wypoziomowane, suche oraz czyste. Następnie zalewa się je warstwą jastrychu. Istotnym elementem o którym należy pamiętać podczas montażu ogrzewania podłogowego jest pozostawienie w podłożu tzw. szczelin dylatacyjnych, dzięki którym zapobiega się pękaniu podłogi. Ważnym etapem jest też izolacja cieplna – np. w postaci sztywnych płyt styropianowych czy też wełny mineralnej. Po zalaniu instalacji jastrychem należy odczekać aż wylewka odpowiednio się utwardzi. Zazwyczaj zajmuje to około miesiąca. Po tym czasie można układać warstwę wykończeniową. Jej wybór nie pozostanie bez wpływu na przewodnictwo cieplne. Najlepszymi przewodnikami będą zdecydowanie płytki ceramiczne oraz wykładziny dywanowe. Gorzej będzie w przypadku podłóg drewnianych. Decydując się na podłogę wykonaną z drewna należy liczyć się z pewnymi stratami w ogrzewaniu.