fbpx
28 listopada 2018

Piec gazowy czy węglowy – jakie rozwiązanie będzie lepsze?

Przed nami kolejny ważny temat, który postaramy się objaśnić w naszym nowym poradniku.

Hurtownia instalacji sanitarnych Aqua Team oferuje bardzo szeroki wybór rozwiązań związanych z ogrzewaniem i wentylacją. Piece gazowe oraz pompy ciepła De Dietrich, a także piece węglowe są w stałej ofercie naszej hurtowni. Oferujemy Państwu rozwiązania najlepszych producentów dedykowane do mieszkań, domów jednorodzinnych oraz budynków przemysłowych.

Piec gazowy czy węglowy – jakie rozwiązanie będzie lepsze?

Odpowiedz na to pytanie jest zależne od wielu czynników. Najważniejszym kryterium możliwości instalacji kotła gazowego jest dostęp do gazu. W wypadku braku dostępności gazu musimy znaleźć inne rozwiązanie np: ogrzewanie elektryczne, kocioł stałopalny lub zainstalować pompę ciepła.

piec gazowy czy węglowy

Czy kocioł węglowy (piec węglowy) to dobry wybór?

Jeżeli nie mamy dostępu do gazu, możemy zainstalować kocioł węglowy (piec węglowy). Obecnie kocioł węglowy klasy 5 spełnia wszystkie normy. W momencie wyboru takiego rozwiązania musimy być świadomi tego, że niezbędne będzie wygospodarowanie miejsca na pomieszczenie dla kotłowni – zgodnie z normami i przepisami nie mniej niż 8m3. Warto również pamiętać, że trzeba zapewnić miejsce na zasobnik oraz na składowanie opału. Jeżeli opał będzie składowany poza kotłownią lub budynkiem, należy pamiętać, że wartość energetyczna opału będzie z czasem spadała (deszcz, śnieg) – niezbędny będzie czas na odparowanie wilgoci. Wybierając kocioł węglowy czy to z zasobnikiem czy bez, będziemy zobligowani do uzupełniania opału aby ogrzewanie poprawnie funkcjonowało.

Piec gazowy czy węglowy

Nasze życie stanie się znacznie łatwiejsze, jeżeli będziemy mieli dostęp do gazu i szansę zainstalowania pieca gazowego. Z faktu posiadania ogrzewania gazowego płynie wiele korzyści. Zaletą na pewno jest możliwość zaoszczędzenia powierzchni, ze względu na małe rozmiary kotłów gazowych. Dodatkowo, w odróżnieniu od kotłowni węglowej, nie musimy dysponować miejscem na składowanie opału. Nowoczesne piece gazowe są bezobsługowe co na pewno docenimy w konfrontacji z kotłem węglowym, do którego systematycznie musimy uzupełniać opał – będzie to duże ułatwienie szczególnie dla osób starszych. Ogromną zaletą kotłów gazowych jest możliwość stosowania zaawansowanej automatyki regulacyjnej. Używając odpowiedniego zestawu kompatybilnego z danym kotłem gazowym możemy online ustawiać jego parametry będąc z dala od swojego domu. Wyobraźmy sobie, że siedzimy w aucie i stoimy w korku, a za oknem pada śnieg i jest -10°C, wystarczy wyciągnąć z kieszeni swój smartphone, użyć aplikacji i ustawić temperaturę 25°C w domu. Czy dzięki temu Twoje życie nie stanie się prostsze i bardziej komfortowe?

Sami musicie ocenić czy wybór pieca gazowego jest korzystniejszy niż pieca węglowego. Naszym zdaniem kocioł gazowy na pewno charakteryzuje się cichą i czystą pracą, co jest jego niewątpliwą zaletą.