fbpx
1 lipca 2020

Rodzaje grzejników – jaki warto wybrać?

Na rynku produktów grzewczych znajdziemy mnóstwo nowoczesnych wymienników ciepła o zróżnicowanej konstrukcji, sposobie działania, oferowanej efektywności cieplnej, jakości i stylu wykonania. Jaki grzejnik wybrać, by był on urządzeniem w optymalny sposób dopasowanym do potrzeb naszego domu? Jaki jego model będzie najlepszym wyborem przy konkretnym rodzaju instalacji grzewczej?

Najpopularniejsze modele wymienników ciepła

Szukając optymalnego rozwiązania dla swojego domu, warto zapoznać się listą najpopularniejszych typów wymienników ciepła chętnie wybieranych przez współczesnych odbiorców. Warto przy tym podkreślić, że na wybór konkretnego typu i modelu urządzenia najczęściej wpływa nie tylko jego efektywność cieplna, ale i wygląd zewnętrzny. Ostatecznie grzejniki są jednym z ważnych elementów wystroju domu. Być może właśnie dlatego tak wielu z nas chętniej sięga po modele, które są po prostu atrakcyjne pod względem wizualnym.

Do najczęściej spotykanych typów wymienników ciepła zaliczamy grzejniki płytowe, kanałowe i konwektorowe oraz ich atrakcyjnie wykonane, dekoracyjne formy. Na liście tego typu sprzętu powinny pojawić się m.in. klasyczne grzejniki łazienkowe, czyli modele rurowe, które spotyka się w wielu wersjach kolorystycznych i kształtach. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki grzejnik wybrać, poniżej przedstawimy krótką charakterystykę każdego ze wspomnianych modeli.

  • Grzejniki płytowe to wymienniki wykonane z płaskich lub pionowo perforowanych płyt stalowych, w których wnętrzu znajdują się aluminiowe blachy konwekcyjne. To właśnie ten element odpowiada za zwiększenie powierzchni rozprowadzania ciepła, dzięki czemu urządzenie grzeje z dużą efektownością. Wymienniki tego typu mogą składać się z jednej lub kilku warstw płyt, co przekłada się na ich zróżnicowaną efektowność cieplną.
  • Grzejniki konwektorowe to urządzenia bazujące na wykorzystaniu grawitacyjnego ruchu powietrza, które przepływając przez wymiennik, ogrzewa się od rozgrzanych rur miedzianych i blach aluminiowych. Całość konstrukcji jest osłonięta estetyczną obudową. Takie modele wymienników spotyka się w wersji tradycyjnej, ogrzewanej wodą, elektrycznej i wodno-elektrycznej.
  • Grzejniki kanałowe to modele bazujące na zjawisku konwekcji, czyli grawitacyjnego przepływu powietrza, niekiedy wspomaganego mechanicznie, z wykorzystaniem cichego wentylatora. Wymienniki o tego typu konstrukcji powinny zainteresować osoby planujące założyć w swoim domu ogrzewanie podłogowe. Są niewidoczne dla obserwatora, bo instaluje się je właśnie w podłodze.
  • Grzejniki dekoracyjne są jednym z wybranych, podstawowych typów wymienników ciepła, zamkniętych w ozdobnej obudowie. Wybór tego typu modeli pomoże w podkreśleniu specyficznego stylu aranżacji konkretnego wnętrza i będzie jego atrakcyjnym dopełnieniem. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów grzejników o wysokim poziomie dekoracyjności i jeśli nie wiesz, jaki grzejnik wybrać do domu, jedna z takich wysoce ozdobnych konstrukcji może okazać się strzałem w dziesiątkę.
  • Grzejniki rurowe to rodzaj ozdobnych wymienników o specyficznej konstrukcji. Składają się one z połączonych ze sobą i odsłoniętych rur, przez które przepływa gorąca woda z instalacji grzewczej. Opływające rury powietrze zwiększa swoją temperaturę i w ten sposób ogrzewamy wnętrze wybranego pomieszczenia, zwykle łazienki.

Gdy już znasz podstawowe modele wymienników ciepła, jakie najczęściej instalowane są we współczesnych domach, mieszkaniach, apartamentach czy loftach i już wiesz, jakie ogrzewanie, a dokładniej jaki system grzewczy wybierzesz, decyzja o zakupie konkretnego modelu grzejników powinna być znacznie łatwiejsza.

Decydując o tym, jaki grzejnik wybrać, szczególną uwagę zwróć na jego dopasowanie do wybranego przez siebie źródła ciepła i temperatury wody grzewczej. W przypadku nowoczesnych instalacji grzewczych najczęściej polecanym wyborem są grzejniki płytowe. Do ogrzewania łazienek i kuchni zwykle wykorzystuje się modele rurowe, a w przypadku tradycyjnych instalacji i systemów mieszanych, modele konwekcyjne.