Blog

Strona główna / Blog / Centralne ogrzewanie domu – rodzaje metod ogrzewania
20 lipca, 2023

Centralne ogrzewanie domu – rodzaje metod ogrzewania

Komfort mieszkania w domu oraz koszty jego utrzymania w dużym stopniu zależą od tego, na jaki system grzewczy się zdecydujemy. Taką decyzję warto podjąć już na etapie planowania budowy, tak by ograniczyć koszty ewentualnych modyfikacji i remontów. Poza tym należy zwrócić uwagę na aspekt dotychczas często pomijany, czyli ekologię. Centralne ogrzewanie wspierane przez rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu w dłuższej perspektywie czasu może być po prostu bardziej opłacalne.

Najpopularniejsze systemy grzewcze

  1. Ogrzewanie gazowe: Współcześnie największą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe. Gazowe piece do centralnego ogrzewania dzielmy na tradycyjne i kondensacyjne. Wykorzystuje się je zarówno do ogrzewania domów, jak i do podgrzewania wody użytkowej. To czysty, wygodny i stosunkowo tani sposób na zapewnienie ciepła w ocieplonym budynku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Gaz przechowywany w specjalnym zbiorniku, dostarczany indywidualnie do każdego klienta jest nieco droższy. Nowoczesne kotły gazowe są urządzeniami bezpiecznymi i niesprawiającymi problemów w codziennym użytkowaniu. Są one również znacznie mniejsze niż kotły na paliwa stałe (węgiel, ekogroszek czy koks), a bazujące na nich centralne ogrzewanie domu jest w zasadzie bezobsługowe.
  2. Ogrzewanie na paliwa stałe: Nieco tańszym, ale i mniej ekologicznym oraz bardziej kłopotliwym w obsłudze rozwiązaniem są systemy grzewcze bazujące na paliwach stałych. Kotły opalane węglem czy drewnem są coraz bardziej napiętnowane i w najbliższych latach możemy spodziewać się ich powolnego wycofywania z rynku. Takie ogrzewanie jest na razie najtańsze, ale i najbardziej kłopotliwe. Trzeba mieć miejsce na składowanie opału. Należy również pamiętać o regularnym uzupełnianiu zasobnika na opał i czyszczeniu samego kotła. Jeśli nie masz ochoty zajmować się obsługą pieca, ten system z pewnością nie jest dla Ciebie.
  3. Ogrzewanie elektryczne: Najwygodniejszym, ale i jednocześnie wciąż bardzo kosztownym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Jego atrakcyjną formą jest ogrzewanie podłogowe, zupełnie niewidoczne. Przy tym wariantcie nie musimy wygospodarować dodatkowego miejsca na kotłownię i pamiętać o konserwacji czy wymianie kotła, bo go po prostu nie ma. Gdy ogrzewanie elektryczne wesprzemy przez zainstalowane na dachu domu panele fotowoltaiczne, ewentualnie przez kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę użytkową, koszty utrzymania takiego systemu będą również znacznie niższe. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie polecane tym osobom, którym zależy na tym, by centralne ogrzewanie domu było bezobsługowe, czyste i niewidoczne.

Cena, wygoda, dostępność i ekologia

Podstawowymi kwestiami, które powinny w największym stopniu wpływać na racjonalność podejmowanej decyzji dotyczącej wyboru systemu grzewczego dla konkretnego domu, są:

  1. Kalkulacja kosztów: Kalkulacja kosztów, czyli to, ile centralne ogrzewanie będzie nas kosztowało i jak drogie będzie jego utrzymanie. Najtańsze systemy bazują na tradycyjnych kotłach na paliwa stałe, kotłach na gaz i olej opałowy. Przystępnym cenowo, jeśli chodzi o instalację, ale znacznie droższym w utrzymaniu rozwiązaniem są systemy grzewcze bazujące na wykorzystaniu energii elektrycznej. Koszt założenia ogrzewania elektrycznego będzie większy, jeśli zdecydujemy się zainwestować w fotowoltaikę.
  2. Wygoda: Wygoda to kwestie związane z obsługą systemu – czy musimy o niego dbać, czy działa bezobsługowo. Klasyczne piece do centralnego ogrzewania na paliwa stałe są najbardziej kłopotliwe w obsłudze. Znacznie wygodniejsze są systemy bazujące na kotłach gazowych i olejowych, a najwygodniejsze jest ogrzewanie elektryczne.
  3. Dostępność: Dostępność to kwestia związana z możliwością skorzystania z konkretnego systemu. Nie wszędzie istnieje możliwość podpięcia domu do sieci gazowej, co jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o gazowe piece dwufunkcyjne – do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. W takiej sytuacji wartym do rozważenia sposobem na centralne ogrzewanie domu może być decyzja o inwestycji w ogrzewanie elektryczne, fotowoltaikę lub pompę ciepła.
  4. Ekologia: Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu i tego typu kwestie również warto włączyć do swoich kalkulacji. Warto się zastanowić, czy aktualnie najtańsze ogrzewanie na paliwa stałe będzie wciąż opłacalne za kilka lat? Czy jeszcze warto instalować tego typu kotły? A może od razu zainwestować w ekologiczną pompę ciepła czy fotowoltaikę, stawiając na ogrzewanie elektryczne?
Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.