Ogrzewanie podłogowe to opcja, która coraz częściej jest wybierana podczas budowy domów, choć zawsze pojawiają się wątpliwości i pytanie, co kłaść na ogrzewanie podłogowe, by spełniało ono swoją funkcję. Osoby niezdecydowane mogą się uspokoić, gdyż dzisiejsza technologia, w której projektuje się ogrzewanie podłogowe, jest już na tyle dopracowana, że ta forma grzania budynku jest zarówno efektywna, jak i mało problematyczne zarówno w budowie, jak i eksploatacji.
Podczas budowy domu, na etapie zalewania posadzki ma się dwie możliwości. Jedną z nich są maty grzewcze, a drugą, tradycyjna instalacja bazująca na cyrkulacji cieczy w rurach tak jak w przypadku zwykłej instalacji centralnego ogrzewania. Różnica polega na tym, że są one montowane w posadzce, a zamiast doprowadzać ciepło do grzejników, oddają je, nagrzewając posadzkę. Jest jeszcze trzecia opcja, czyli ogrzewanie powietrzne, jednak jest trochę mniej popularne. Najczęściej wykorzystuje się elektryczne maty grzewcze. To, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować, jest też zależne na przykład od tego, czy planowana jest fotowoltaika.
Tu pojawia się pytanie, co na ogrzewanie podłogowe położyć, by podłoga się nie zniszczyła, a jednocześnie efektywnie ogrzewała pomieszczenie.
Dla inwestorów kluczową informacją jest to, że nie każda nawierzchnia nadaje się do ogrzewania podłogowego. Dlatego też trzeba wiedzieć, co kłaść na ogrzewanie podłogowe już na etapie budowy domu. Należy to zaplanować wcześniej, by potem móc prawidłowo wybrać rodzaj ogrzewania i dopasować materiały, z których wykona się samą podłogę. Właściwie ogrzewania podłogowe jest dość uniwersalne i można je połączyć z podłogami różnego rodzaju, jednak każdy z nich będzie wymagał precyzyjnego dopasowania parametrów technicznych.
Popularnym rozwiązaniem przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego są płytki. Terakota dobrze się nagrzewa, świetnie przewodzi ciepło i długo je utrzymuje. Jednocześnie nie powoduje ryzyka, że ciepło nie zdąży być odprowadzone do pomieszczenia, przez co nie tworzą się mostki termiczne na przykład w ławie fundamentowej. Nie tylko ceramika będzie dobrym rozwiązaniem. Podłoga kamienna również okaże się bardzo dobra, gdyż posiada wysoki współczynnik ciepła. Trzeba jednak pamiętać, by taka podłoga nie była zbyt gruba, gdyż efektywność ogrzewania znacząco wtedy spadnie.
Odpowiedź na pytanie, co kłaść na ogrzewanie podłogowe jest bardziej skomplikowana. Popularnie stosowane w podłogach drewno także jest bowiem dobrym rozwiązaniem, jednak jest to bardziej skomplikowane. Decydując się na podłogę drewnianą, trzeba dobrze dopasować gatunek drewna. Popularna sosna nie spełni swojej funkcji, gdyż przy regularnym nagrzewaniu się szybko popęka, a deski podłogowe zaczną odchodzić od podłogi. Najlepsze będzie drewno dębowe, które jest bardzo odporne na działanie wysokiej temperatury. Mogą to być również niektóre gatunki drewna egzotycznego.
Na rynku jest jednak wiele rodzajów paneli podłogowych wykonywanych z materiałów sztucznych, które świetnie sprawdzą się, jako podłoga przy ogrzewaniu podłogowym. Przy zakupie trzeba jednak sprawdzić, czy producent dopuszcza właśnie takie zastosowanie.
Odpowiedź na pytanie, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe nie jest, jak widać tak proste, jednak osoby decydujące się na tę formę ogrzewania, mogą wybrać praktycznie dowolny rodzaj podłogi. Tym, na co trzeba zwrócić uwagę, jest współczynnik ciepła, oraz stopień kurczliwości pod wpływem temperatury danego materiału. Dopasowując te parametry, można z powodzeniem kłaść podłogę zarówno na matach grzewczych, jak i ogrzewaniu wodnym, czy powietrznym. Warto jednak pamiętać, by niezależnie od wybranego rodzaju podłogi, tak samo pieczołowicie podejść do zabezpieczenia termicznego posadzki, by nie tworzyć mostków termicznych w gruncie.
Realizacja strony: Proformat