Blog

Strona główna / Blog / Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?
22 czerwca, 2023

Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu stanowi dziś poważny problem. Doskonale wiedzą o tym działający na rzecz czystego powietrza aktywiści, a także wielu polityków. Rosnącą świadomość możemy dostrzec również wśród społeczeństwa oraz architektów, którzy, projektując budynki mieszkalne, uwzględniają w projektach katalogowych ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym. Jak przekonać tych, którzy nadal pozostają sceptyczni?

Pytanie o to, czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, często zadają sobie inwestorzy, przy wyborze systemu grzewczego do nowo budowanego domu. Podobne wątpliwości mogą mieć osoby, decydujące się na wymianę starej instalacji grzewczej na nowsze i pod wieloma względami lepsze rozwiązanie. W niniejszym wpisie postaramy się rozwiązać takie dylematy i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Wpływ ogrzewania na środowisko

Czy możliwe jest efektywne ogrzewanie domu i jednoczesne dbanie o środowisko naturalne? Jak ograniczać zanieczyszczenie powietrza i występowanie smogu, o którym tak dużo mówi się współcześnie? To coraz częściej zadawane pytania w prywatnych domach i instytucjach na szczeblu lokalnym oraz ogólnopolskim. Jak wiadomo, jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego w wielu polskich miastach odnotowuje się przekroczenie norm stężeń szkodliwych gazów i pyłów oraz występowania smogu, który nie tylko utrudnia oddychanie, ale wywiera też niekorzystny wpływ na zdrowie oraz środowisko. Smog w przeważającej większości jest wynikiem niskiej emisji, której głównym źródłem pozostaje ogrzewanie budynków. Podczas spalania materiału opałowego w kotłach na paliwa stałe do atmosfery uwalnia się wiele szkodliwych, w tym rakotwórczych związków. Co więcej, nierzadko spalane są w nich również śmieci. Ogrzewanie domu gazem może stanowić ekologiczną alternatywę dla takich kotłów i wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

Co jest bardziej ekologiczne gaz czy węgiel?

W czasach, kiedy wiele mówi się o potrzebie ochrony środowiska, piece gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie stanowią jedno z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych w nowych budynkach. Dla osób, które wymieniają system grzewczy w starym budynku, mogą być okazją do zainwestowania w ekologiczne źródło ciepła. A o tym, czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, czy też nie, doskonale mówią poniższe dane.

Piec gazowy podczas ogrzewania domu wytwarza średnio o połowę mniej CO2 niż kocioł węglowy. (Gaz ten, jak wiadomo, przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego, dlatego ograniczenie jego emisji jest bardzo istotne). Przy ogrzewaniu gazowym odnotowuje się też niższą niż przy opalaniu węglem emisję innych szkodliwych gazów, jakie przedostają się do atmosfery, w tym tlenków azotu oraz dwutlenku siarki. Piece gazowe mają jeszcze jeden atut. Podczas spalania paliwa nie dochodzi w nich do powstawania produktów ubocznych, które mogą wymagać utylizacji. Co więcej, gaz ziemny nie wymaga też obróbki na wcześniejszym etapie, przy której też mogłyby powstawać oddziałujące negatywnie na środowisko produkty uboczne. Kolejnym argumentem za wykorzystaniem do ogrzewania gazu zamiast węgla jest sposób jego transportu do naszych domów. Gaz dostarczany jest za pomocą rur przesyłowych, natomiast węgiel samochodami, które emitują do atmosfery spaliny. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób wybiera piece gazowe zamiast innych systemów grzewczych.

Prawodawstwo i uchwały antysmogowe

Poprzez prawo lokalne niektóre samorządy próbują wpłynąć na wybory konsumentów, a pośrednio na jakość powietrza. Wprowadzone uchwały antysmogowe zobowiązują do stosowania urządzeń grzewczych, które spełniają określone w ekoprojektach wymagania dotyczące emisji szkodliwych spalin oraz pyłów. Takie rozwiązanie ma znacząco obniżyć niską emisję. W celu wypełnienia warunków określonych w uchwale antysmogowej można stosować piece gazowe dwufunkcyjne. Ich zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają wydzielenia osobnego pomieszczenia do montażu, czy też składowania paliwa. Sprawdzą się więc nawet tam, gdzie nie ma kotłowni. Piec gazowy do ogrzewania wody i pomieszczeń często montowany jest także w budynkach wielorodzinnych, w małych mieszkaniach.

Ogrzewanie gazowe od pewnego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rozwiązanie to, ma niższą emisję CO2 i innych szkodliwych gazów, a także nie wymaga skomplikowanej obróbki paliwa. Jednak aby osiągnąć pełną równowagę ekologiczną, konieczne jest dążenie do rozwoju bardziej ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.