Blog

Strona główna / Blog / Rekuperacja – co to jest? Na czym polega rekuperacja?
20 lipca, 2023

Rekuperacja – co to jest? Na czym polega rekuperacja?

Każdy, kto zajmował się kiedyś budową domu czy widział sposób, w jaki jest on projektowany zapewne zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo długotrwały proces, w którym trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów. Wystarczy jedno potknięcie podczas planowania budowy i sypią się inne elementy lub utrudniony jest komfort korzystania z danego pomieszczenia. W projekcie domu ważne miejsce powinna stanowić wentylacja. Jakość powietrza, jakim oddychamy wpływa znacząco na nasze życie i zdrowie, dlatego warto zadbać, aby w naszym domu istniał mechanizm, które będzie je regularnie oczyszczał i wymieniał.

Ważnym aspektem jest również ogrzewanie domu, na które wydajemy przecież rocznie duże sumy pieniędzy i poświęcamy sporo czasu. Paradoksem jest to, że płacimy za ogrzewanie powietrza w naszym domu, które przy tradycyjnych systemach wentylacyjnych wymieniamy przez otwieranie drzwi i okien, co powoduje wyparowywanie całego ciepła, które zgromadziliśmy. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nam kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie wentylacyjne, jakim jest rekuperacja. Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu, jakim jest rekuperacja i poznajmy sposób jej działania.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie wentylacyjne, które pomoże zadbać o jakość powietrza w domu oraz jego wymianę bez utraty ciepła. W skrócie polega to na zamontowaniu w domu urządzenia zwanego rekuperatorem, które powoduje mechaniczny ruch powietrza. Urządzenie zasysa zanieczyszczone, wilgotne i pełne w dwutlenek węgla powietrze domowe oczyszcza je oraz wymienia na czyste powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku jednocześnie je grzejąc. Rekuperacja umożliwia również jednoczesne oczyszczanie powietrza z zewnątrz z wszelkich toksyn, spalin, dlatego mamy pewność, że w naszym domu oddychamy czystym powietrzem.

Rekuperacja czy wentylacja?

Porównując obie metody wentylowania pomieszczeń, jakim jest tradycyjny wentylator, którego konstrukcja jest banalna i wiąże się z otworem w ścianie, a rekuperacje można wskazać zasadnicze różnice. Pomijając już fakt, że rekuperacja jest bardziej energooszczędnym rozwiązaniem należy wiedzieć, że:

  • Tradycyjna wentylacja zabiera z domu wytworzone ciepło, w które właściciel włożył pieniądze, w systemie rekuperacji jest to niemożliwe.
  • Rekuperacja filtruje powietrze z toksyn i dwutlenku węgla, przez co użytkownik może poprawić stan swojego zdrowia.
  • Rekuperator dostosowuje się do ilości osób w pomieszczeniu, dlatego gdy stężenie dwutlenku węgla w powietrzu wzrasta zwiększa on swoje działanie, by zapewnić komfort użytkownikom.
  • Wentylacja domowa zmusza domowników do wietrzenia pomieszczeń przez otwieranie okien, drzwi, co powoduje, że wszystkie hałasy ulicy zakłócają domową harmonię. W lato w takich wypadkach do pomieszczeń wchodzą różne owady i szkodniki, co może być problematyczne.
  • Rekuperacja ma wiele możliwości montażowych: można dodatkowo zamontować w niej system ochładzania lub dogrzewania powietrza lub czujniki dwutlenku węgla przez co stanie się bardziej zautomatyzowana.

Sposób wentylacji pomieszczenia jest sprawą indywidualną, jednak warto zadbać o swój komfort i wygodę oraz podwyższać standard swojego budynku.

Jakie są największe korzyści z rekuperacji?

Rekuperacja niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Podstawową korzyścią są finanse, które zwracają się podczas ogrzewania pomieszczenia. Nie wolno zapominać o swoim zdrowiu, ponieważ i ono powinno się polepszyć. Rekuperacja to dobre rozwiązanie dla alergików i osób z problemami z układem oddechowym, ponieważ większość tych schorzeń jest związana z oddychaniem nieczystym powietrzem. Rozwiązanie to pozwala użytkownikom na większą kontrolę i nadaje ich domostwu status bardziej ekologicznego.

Warto zaznaczyć, że rekuperacja nie jest koniecznym rozwiązaniem w domu. Można wentylować powietrze wentylacją tradycyjną. Jednak całkowite koszty montażu systemu rekuperacji i wentylacji grawitacyjnej (tradycyjnej) są do siebie mocno zbliżone, a ich działanie jest zdecydowanie zróżnicowane.

Jeśli interesują Cię systemy mechanicznej wentylacji wnętrz z rekuperacją, zapoznaj się z ofertą marki Zehnder. Firma oferuje kompletne systemy do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania świeżego powietrza.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.