fbpx
8 kwietnia 2021

Czym jest rekuperacja i czy warto w nią inwestować?

Każdy, kto zajmował się kiedyś budową domu czy widział sposób, w jaki jest on projektowany zapewne zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo długotrwały proces, w którym trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów. Wystarczy jedno potknięcie podczas planowania budowy i sypią się inne elementy lub utrudniony jest komfort korzystania z danego pomieszczenia. W projekcie domu ważne miejsce powinna stanowić wentylacja. Jakość powietrza, jakim oddychamy wpływa znacząco na nasze życie i zdrowie, dlatego warto zadbać, aby w naszym domu istniał mechanizm, które będzie je regularnie oczyszczał i wymieniał.

Ważnym aspektem jest również ogrzewanie domu, na które wydajemy przecież rocznie duże sumy pieniędzy i poświęcamy sporo czasu. Paradoksem jest to, że płacimy za ogrzewanie powietrza w naszym domu, które przy tradycyjnych systemach wentylacyjnych wymieniamy przez otwieranie drzwi i okien, co powoduje wyparowywanie całego ciepła, które zgromadziliśmy. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nam kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie wentylacyjne, jakim jest rekuperacja. Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu, jakim jest rekuperacja i poznajmy sposób jej działania.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie wentylacyjne, które pomoże zadbać o jakość powietrza w domu oraz jego wymianę bez utraty ciepła. W skrócie polega to na zamontowaniu w domu urządzenia zwanego rekuperatorem, które powoduje mechaniczny ruch powietrza. Urządzenie zasysa zanieczyszczone, wilgotne i pełne w dwutlenek węgla powietrze domowe oczyszcza je oraz wymienia na czyste powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku jednocześnie je grzejąc. Rekuperacja umożliwia również jednoczesne oczyszczanie powietrza z zewnątrz z wszelkich toksyn, spalin, dlatego mamy pewność, że w naszym domu oddychamy czystym powietrzem.

Rekuperacja czy wentylacja?

Porównując obie metody wentylowania pomieszczeń, jakim jest tradycyjny wentylator, którego konstrukcja jest banalna i wiąże się z otworem w ścianie, a rekuperacje można wskazać zasadnicze różnice. Pomijając już fakt, że rekuperacja jest bardziej energooszczędnym rozwiązaniem należy wiedzieć, że:

  • Tradycyjna wentylacja zabiera z domu wytworzone ciepło, w które właściciel włożył pieniądze, w systemie rekuperacji jest to niemożliwe.
  • Rekuperacja filtruje powietrze z toksyn i dwutlenku węgla, przez co użytkownik może poprawić stan swojego zdrowia.
  • Rekuperator dostosowuje się do ilości osób w pomieszczeniu, dlatego gdy stężenie dwutlenku węgla w powietrzu wzrasta zwiększa on swoje działanie, by zapewnić komfort użytkownikom.
  • Wentylacja domowa zmusza domowników do wietrzenia pomieszczeń przez otwieranie okien, drzwi, co powoduje, że wszystkie hałasy ulicy zakłócają domową harmonię. W lato w takich wypadkach do pomieszczeń wchodzą różne owady i szkodniki, co może być problematyczne.
  • Rekuperacja ma wiele możliwości montażowych: można dodatkowo zamontować w niej system ochładzania lub dogrzewania powietrza lub czujniki dwutlenku węgla przez co stanie się bardziej zautomatyzowana.

Sposób wentylacji pomieszczenia jest sprawą indywidualną, jednak warto zadbać o swój komfort i wygodę oraz podwyższać standard swojego budynku.

Jakie są największe korzyści z rekuperacji?

Rekuperacja niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Podstawową korzyścią są finanse, które zwracają się podczas ogrzewania pomieszczenia. Nie wolno zapominać o swoim zdrowiu, ponieważ i ono powinno się polepszyć. Rekuperacja to dobre rozwiązanie dla alergików i osób z problemami z układem oddechowym, ponieważ większość tych schorzeń jest związana z oddychaniem nieczystym powietrzem. Rozwiązanie to pozwala użytkownikom na większą kontrolę i nadaje ich domostwu status bardziej ekologicznego.

Warto zaznaczyć, że rekuperacja nie jest koniecznym rozwiązaniem w domu. Można wentylować powietrze wentylacją tradycyjną. Jednak całkowite koszty montażu systemu rekuperacji i wentylacji grawitacyjnej (tradycyjnej) są do siebie mocno zbliżone, a ich działanie jest zdecydowanie zróżnicowane.

Jeśli interesują Cię systemy mechanicznej wentylacji wnętrz z rekuperacją, zapoznaj się z ofertą marki Zehnder. Firma oferuje kompletne systemy do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania świeżego powietrza.