Blog

Strona główna / Blog / Grzejniki konwektorowe do centralnego ogrzewania – co znaczy, budowa, rodzaje i jak działa?
24 stycznia, 2024

Grzejniki konwektorowe do centralnego ogrzewania – co znaczy, budowa, rodzaje i jak działa?

Gdy system centralnego ogrzewania budynku jest niewydolny lub w ogóle zrezygnowano z jego instalacji, jednym z najprostszych w użyciu urządzeń, które pozwolą dogrzać wybrane pomieszczenia, są grzejniki konwektorowe. To sprzęt wyposażony w grzałki elektryczne, w nowoczesnych wersjach są to zwykle grzałki niskotemperaturowe, który najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania niewielkich pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. Wystarczy dostęp do energii elektrycznej.

Ogrzewanie konwektorowe – czym jest grzejnik konwektorowy?

To rodzaj przenośnego urządzenia elektrycznego przeznaczonego do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, zwykle wnętrz mieszkań, biur lub innych obiektów użytkowych. Grzejniki konwektorowe do ogrzewania wykorzystują zjawisko konwekcji. Zasysają zimne powietrze, podgrzewają je i oddają na zewnątrz. Taki sprzęt pozwala na szybkie ogrzanie wnętrza małych pomieszczeń i jest doskonałym wyborem, jeśli szukamy sposobu na efektywne dogrzewanie chłodnych wnętrz, w których tradycyjny system centralnego ogrzewania jest niewydolny. Oczywiście konwektorowe grzejniki o większej mocy mogą być również używane jako alternatywa dla tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania. Elektryczne ogrzewanie jest efektywne i czyste, ale znacznie droższe od klasycznych form ogrzewania centralnego bazującego na kotłach gazowych lub kotłach na paliwa stałe, takie jak koks, ekogroszek czy pelet. Jeśli ogrzewanie mieszkania lub domu oprzemy na działaniu grzejników konwektorowych, wówczas w każdym pomieszczeniu powinniśmy umieścić przynajmniej jedno takie urządzenie, najlepiej model z termostatem i płynnym systemem regulacji mocy działania.

Co to jest konwekcja w grzejniku konwektorowym?

To zjawisko fizyczne zachodzące głównie w gazach i cieczach, umożliwiające samoczynne przenoszenie się i oddawanie energii cieplnej. Grzejniki konwektorowe bazują na tym zjawisku. Różnica temperatur pomiędzy dolną a górną częścią urządzenia w połączeniu ze zjawiskiem grawitacji wymusza samoczynny ruch powietrza. Zimne powietrze jest zasysane od dołu, przechodzi przez okolice grzałek, zostaje przez nie podgrzane i w sposób naturalny unosi się ku górze, ponownie trafiając do wnętrza pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik konwektorowy. W celu zwiększenia efektywności działania tego typu urządzeń należy ustawiać je w miejscach odsłoniętych, tak by nie blokować ruchu powietrza i zapewnić jego swobodną cyrkulację. W sprzedaży znajdziemy również grzejniki elektryczne olejowe, które bazują nie na zjawisku konwekcji, a na radiacyjnym przekazywaniu powietrza.

Zalety grzejników konwekcyjnych i koszt ogrzewania

Największym plusem tego typu urządzeń jest ich przenośny charakter. Taki sprzęt można ustawić w dowolnym miejscu. Do działania wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego. Ich dużym atutem jest również niska cena. Jeśli ogrzewanie mieszkania lub dowolnie innego obiektu ma opierać się na tego typu sprzęcie, odpadają koszty budowy systemu centralnego ogrzewania, zakupu kotła i konieczności jego bieżącej obsługi. Grzejniki konwektorowe to sprzęt bezobsługowy, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w modele wyposażone w termostat. W takim wariancie wystarczy nastawić żądaną temperaturę i gotowe. Urządzenie będzie włączało się, gdy temperatura zacznie spadać i wyłączało, gdy osiągnie zaprogramowaną wartość. Poza mobilnością i niskimi kosztami zakupu sporym atutem nowoczesnych grzejników konwektorowych jest również ich atrakcyjny wygląd i bezpieczeństwo stosowania. Ich obudowy nie nagrzewają się do temperatury większej niż około 60 stopni Celsjusza, a tym samym ryzyko przypadkowego oparzenia się jest niewielkie. Niestety ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej, ogrzewanie mieszkania, biura czy innego obiektu wyłącznie przy pomocy grzejników konwektorowych jest droższe niż w klasycznych systemach centralnego ogrzewania.

Gdy nie chcesz wydawać pieniędzy na budowę systemu centralnego ogrzewania w domku letniskowym, niewielkim budynku biurowym czy odnowionym mieszkaniu w kamienicy, grzejniki konwektorowe mogą być rozwiązaniem Twojego problemu. To mobilny, tani, bezproblemowy w obsłudze, a przy tym niezwykle estetyczny sprzęt grzewczy, który pozwoli dogrzać dowolnego rodzaju pomieszczenie lub stać się podstawą ekologicznego ogrzewania całego budynku.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.