Blog

Strona główna / Blog / Czyszczenie wentylacji – na czym polega i dlaczego jest takie ważne?
22 czerwca, 2023

Czyszczenie wentylacji – na czym polega i dlaczego jest takie ważne?

Podstawową funkcją wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza w budynku, a tym samym zapobieganie gromadzenia się w jego wnętrzu potencjalnie niebezpiecznych gazów oraz wilgoci, której nadmiar prowadzi do rozwoju pleśni. Gwarancją sprawności działania takiego systemu jest nie tylko jego prawidłowa instalacja, ale i regularna konserwacja. Systematyczne czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne dla zachowania drożność kanałów wentylacyjnych i dobrej jakość powietrza w budynku.

Mechaniczne czyszczenie szczotkami i robotami

Najpopularniejszą metodą oczyszczania wnętrza przewodów wentylacyjnych jest ich mechaniczne wymiatanie. W zależności od potrzeb i możliwości technicznych wykorzystuje się do tego celu różne rodzaje urządzeń. W przypadku większych obiektów do czyszczenia klimatyzacji używa się zdalnie sterowanych robotów, które po wprowadzeniu do kanału wentylacyjnego zaczynają omiatać wszystkie jego ścianki. Poruszone zanieczyszczenia są natychmiast wyłapywane przez odkurzacz i tym samym neutralizowane. W tradycyjnych, grawitacyjnych systemach wentylacji, gdzie kanały wentylacyjne poprowadzone są zawsze wertykalnie (pionowo), zamiast zaawansowanych technicznie robotów stosuje się klasyczne szczotki obrotowe. Po mechanicznym oczyszczeniu kanału wymiecione odpady należy usunąć przez drzwiczki rewizyjne, tak by ponownie nie zanieczyściły przewodu. Co warte podkreślenia, mechanicznie czyszczenie wentylacji nie ogranicza się tylko i wyłącznie do omiatania wnętrza kanałów wentylacyjnych. Przy okazji należy wyczyścić również nawiewniki, a w bardziej zaawansowanych systemach przepustnice, klapy pożarowe czy centrale wentylacyjne.

Czyszczenie środkami dezynfekującymi

Uzupełnieniem zabiegów mechanicznych, przynajmniej w niektórych przypadkach, powinno być chemiczne czyszczenie wentylacji. Dezynfekcja elementów systemu wentylacyjnego pomaga neutralizować szkodliwe dla ludzkiego zdrowia pleśnie, gromadzące się w przewodach wentylacyjnych zarodniki grzybów, bakterie i inny materiał biologiczny, który może mieć negatywny wpływ na jakość powietrza. To szczególnie ważne w przypadku systemów klimatyzacji i wentylacji mechanicznej. Do chemicznego oczyszczania wentylacji powinny być używane jedynie sprawdzone środki biobójczy, z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Procedura czyszczenia polega na spryskaniu wnętrza kanałów wentylacyjnych preparatem dezynfekującym. Po przeprowadzonej pracy wnętrze budynku należy dokładnie przewietrzyć, zgodnie z zaleceniami producenta środka odkażającego.

Typowe problemy podczas czyszczenia wentylacji w budynku

Choć proces oczyszczania elementów systemu wentylacyjnego budynku wydaje się stosunkowo prosty w realizacji, to jednak z uwagi na powtarzające się błędy konstrukcyjne, czasami może sprawiać spore problemy. Jednym z często występujących problemów jest brak dostępu do wnętrza kanału wentylacyjnego. Stare systemy kominowe są często pozbawione otworów rewizyjnych, które umożliwiają sprawne usunięcie gromadzących się w kanałach zanieczyszczeń. Gdy nie ma rewizji, wówczas usunięcie wymiecionych odpadów jest niemożliwe. Zanim rozpoczniemy czyszczenie wentylacji, należy sprawdzić, czy jest ona wyposażona w rewizję, a gdy jej brakuje, należy ją wykonać w pierwszej kolejności. Trudności w czyszczeniu przewodów wentylacyjnych mogą być również związane z ich zabudowaniem przez sufity podwieszane czy ścianki wyznaczające szachty instalacyjne. Problemy z czyszczeniem systemu wentylacji mogą być również pochodna jej niewłaściwego zabezpieczenia podczas realizacji prac remontowych w budynku. Oczyszczenie mocno zapylonych przewodów wentylacyjnych jest bardziej pracochłonne i może wymagać użycia mocniejszego sprzętu.

Regularne czyszczenie wentylacji to proces niezbędny dla zachowania pełnej sprawności działania takich systemów, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania budynku i oferowanego komfortu życia. Dobra cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku chroni przed zawilgoceniem wnętrza, minimalizuje również ryzyko zatrucia gazami, takimi jak tlenek węgla. Stan kominów wentylacyjnych warto kontrolować przynajmniej raz w roku, a gdy zachodzi taka konieczność, należy je czyścić.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.