fbpx
28 listopada 2020

Dlaczego warto oszczędzać energię? Sposoby na zmniejszenie zużycia energii w domu

Koszty energii są jedną z największych pozycji, jeśli chodzi o ogólne koszty utrzymania nieruchomości. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów komercyjnych. Warto więc zwrócić uwagę na metody oszczędzające energię, gdyż wdrażając odpowiednie rozwiązania, w skali roku można uzyskać pokaźne oszczędności. Współczesne technologie pozwalają na zmniejszenie kosztów nawet o kilkadziesiąt procent. Pozostaje więc pytanie, jak oszczędzać energię w domu?

Nowy piec gazowy – ile da taka inwestycja?

W Polsce bardzo wiele budynków jest ogrzewana piecami starego typu. Często są to urządzenia, które nie spełniają współczesnych norm w najmniejszym stopniu i nie dość, że są mało wydajne, to wręcz bywają niebezpieczne. Zaawansowane energooszczędne piece gazowe produkowane współcześnie są nawet o kilkadziesiąt procent bardziej wydajne, co przekłada się na roczne oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent. Wynika to zarówno ze zużycia starych pieców, jak i z samej technologii, w której zostały wyprodukowane. Zainwestowanie w nowy piec jest dość kosztowne, jednak jeśli posiada się stary i mało wydajny sprzęt grzewczy, czasem taka inwestycja zwróci się już po kilku latach. Jest to więc bardzo opłacalne, zwłaszcza że współczesne piece mają o wiele dłuższą gwarancję, więc na pewno zdołają się zwrócić.

Inwestując w piec, warto też zastanowić się o tym, czy cała instalacja jest wydajna. Efektywna instalacja centralnego ogrzewania musi być regularnie konserwowana. Niestety, jak to we wszystkich instalacjach wodnych, wymagana jest tutaj interwencja co najmniej raz na kilka lat. W przypadku rur CO jest to niezwykle ważne, gdyż po paru latach zazwyczaj w rurach odkłada się spora ilość zanieczyszczeń, które blokują prawidłowy obieg wody. To sprawia, że ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane a część energii cieplnej, zamiast trafiać z pieca do pomieszczeń idzie – przysłowiowo i dosłownie – w komin.

Oszczędzanie energii – ile da wyczyszczenie instalacji CO?

Zanieczyszczone rury CO mogą zmniejszać efektywność ogrzewania nawet o 50%. Oznacza to, że mniej więcej o tyle więcej opału trzeba spalić, aby uzyskać tę samą temperaturę. Biorąc pod uwagę, że jednorazowe koszty czyszczenia instalacji nie są zbyt wysokie, warto się tym tematem zainteresować, gdyż zwróci się to wielokrotnie.

Kolektor słoneczny – czy to się opłaca?

Kolejną metodą na oszczędzanie energii jest zrezygnowanie z ogrzewania wody użytkowej energią elektryczną na rzecz kolektorów słonecznych. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania, które okazują się na tyle wydajne, że są w stanie ogrzać CWU nawet dla kilkuosobowej rodziny. Roczna oszczędność może wynieść nawet kilkaset złotych, a w miesiącach zimowych takie kolektory są w stanie wspomóc instalację centralnego ogrzewania.

Powyższe rozwiązania można je połączyć z urządzeniami, jakimi są pompy ciepła. Ogrzewają one budynek ciepłem pozyskiwanym z gruntu poprzez wymuszenie odwrotnego obiegu powietrza. Stosując jednocześnie wszystkie z powyższych rozwiązań technologicznych, można zmniejszyć wykorzystanie konwencjonalnych źródeł energii do absolutnego minimum.

Mądre oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii w ten sposób warto zaplanować już na etapie projektowania budynku. Wtedy koszty wdrożenia będą najmniejsze, a także uniknie się problematycznego remontu. Same koszty budowy nieco wzrosną, jeśli będzie chciało się skorzystać z powyższych technologii, jednak zwrot z inwestycji będzie bardzo szybki, a następnie budynek okaże się tańszy w utrzymaniu nawet o kilkadziesiąt procent. Biorąc pod uwagę, ile średnio rocznie wydaje się na ogrzewanie domów i wody użytkowej, warto się zastanowić, gdyż w dłuższej perspektywie oszczędności są ogromne.

Ponadto nie należy zapominać, że w ten sposób dba się o środowisko naturalne, przyczyniając się do oszczędzania konwencjonalnych źródeł energii, co jest odpowiedzią, dlaczego warto oszczędzać energię. Zmniejszenie śladu węglowego i zadbanie o zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń powinny być równie istotnym argumentem za tego typu inwestycjami, co walory ekonomiczne.