Energia ze Słońca – czy warto inwestować w kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne?

23 kwietnia 2019

Jesteśmy uzależnieni od energii. Nieważne czy czerpiemy ją z prądu, gazu, czy źródeł odnawialnych – przeciętne gospodarstwo domowe nie byłoby w stanie funkcjonować bez ciepłej wody oraz dostępu do elektryczności. Niestety, analizy rynku już od kilku lat wskazują, że ceny wszelakich paliw stopniowo wzrastają, co staje się odczuwalne w naszych oszczędnościach. To naturalne, że w takiej sytuacji ludzie szukają alternatywnych rozwiązań, zwracając się do bardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii.

Na pierwszą myśl powinny nam przyjść całkiem popularne kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Jaka jest między nimi różnica i czy można stosować je zamiennie? Które z nich wybrać? Zadaniem kolektorów słonecznych jest bowiem pozyskanie energii, która zostaje następnie wykorzystana do podgrzewania wody. W przypadku paneli fotowoltaicznych jest inaczej – tutaj pozyskana energia ma za zadanie wyprodukować prąd, który pozwala na ogrzewanie domu, zasilanie urządzeń, jak również dodatkowo – na ogrzewanie wody. Można więc powiedzieć, że jest to opcja 3w1.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety. Kolektory słoneczne określane też jako solary to przede wszystkim konkurencyjna cena oraz bardzo wysoka skuteczność podgrzania wody. Natomiast panele fotowoltaiczne to droższy system, ale z większą ilością korzyści – prosty montaż, wygoda użytkowania, trwałość, działanie w ujemnych temperaturach, uniwersalność czy magazynowanie nadwyżek energii.

 

kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne

Kiedy opłaca się postawić na energię odnawialną?

Jeśli interesuje nas inwestycja w panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą bezpośrednio przełożyć się na ich wydajność, a co za tym idzie – opłacalność. Ceny są różne, ale produkt posiadający gwarancję na 10 albo 25 lat, powinien pozwalać nam na miesięczne oszczędzanie niemałych kwot. Dobrym pomysłem jest sporządzenie rozpiski opłat za prąd przed i po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych, co pozwoli nam określić ich efektywność.

Przez zakupem, powinno się sprawdzić także:

  • Nasze średnie, miesięczne zużycie wody
  • Ilość słonecznych dni w roku w naszym rejonie
  • Rodzaj instalacji energetycznej w domu
  • Specyfikację konkretnego panelu
  • Otoczenie posesji (brak wysokich drzew lub budynków, które rzucałyby cień na kolektor)

Podjęcie przemyślanej decyzji to klucz do sukcesu, a szczególnie, jeśli mowa o tak dużych przedsięwzięciach, jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Nie można jednak zapomnieć o możliwości nabycia tego typu paneli w znacznie niższej cenie. Z racji, że odnawialne źródła energii mają bardzo pozytywny wpływ na środowisko, można liczyć na dofinansowanie do kolektorów słonecznych czy paneli, ze strony państwowych programów. Dotacje da się pozyskać z różnych źródeł, lecz najlepiej jest zainteresować się nimi na poziomie gminy, gdyż w ten sposób oszczędzimy sobie sporo papierkowej roboty.

kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne

Jak najlepiej spożytkować energię słoneczną?

Promieniowanie słoneczne dostarcza energii w postaci światła i ciepła, lecz przy pomocy odpowiedniej aparatury można przetwarzać ją w prąd ze słońca. W praktyce, bezpośrednie wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do zmniejszenia rachunku za elektryczność jest dość rzadkie, ponieważ wymaga dodatkowego sposobu na magazynowanie zgromadzonej energii, aby móc wykorzystać ją w nocy lub przez zimę. Znacznie powszechniejsze jest ogrzewanie wody energią słoneczną poprzez wspomniane wcześniej kolektory, gdyż zainstalowanie takiego systemu wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy. System ten jest bardzo prosty – ciepło można ukierunkować na ogrodowy basen lub zbiornik, który dostarcza ciepłej, bieżącej wody całemu gospodarstwu. Jeśli zamontujemy kolektory słoneczne w optymalnym miejscu, z biegiem czasu powinniśmy zaobserwować wyraźne zmniejszenie rachunków.

Czy panele fotowoltaiczne na małą skalę nadal są opłacalne?

Jeśli chodzi o prąd ze słońca, to skala inwestycji ma bardzo duże znaczenie. Na zakup paneli fotowoltaicznych decyduje się wtedy, gdy jest się pewnym co do ich przydatności, a reszta domu jest do nich przystosowana. Im większa powierzchnia paneli, tym większa ich wydajność – jeśli mamy taki możliwości, można obłożyć nimi niemal cały dach. Nie powinny być one nabywane „na próbę” – to zwykłe marnotrawstwo. Jeżeli nie mamy odpowiednich warunków, lepiej zdecydować na montaż mniej wymagających kolektorów słonecznych, które pomogą nam zmniejszyć rachunki za wodę.

projekt i wykonanie: Nie mam drobnych