Blog

Strona główna / Blog / Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła – które ogrzewanie jest lepsze?
20 lipca, 2023

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła – które ogrzewanie jest lepsze?

Jeśli budujesz dom i nurtuje Cię odpowiedź na pytanie, które ogrzewanie jest lepsze — gaz czy pompa ciepła, nasz artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

Ekologia — pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe?

Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, co negatywnie oddziałuje zarówno na ludzkie zdrowie, jak i klimat. Jednym z kluczowych zagadnień w tym kontekście jest rodzaj systemów grzewczych stosowanych w budynkach. Przejawem troski o środowisko jest stopniowe odchodzenie od systemów grzewczych bazujących na paliwach stałych (węgiel czy drewno). Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jeśli chodzi o systemy grzewcze, jest ogrzewanie gazowe. Kotły gazowe do centralnego ogrzewania (tradycyjne oraz kondensacyjne) służą zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Jednak coraz większą popularność zdobywają także pompy ciepła, czyli na wskroś ekologiczne rozwiązanie, idące z duchem czasu. W obliczu nowych możliwości inwestorzy coraz częściej stają przed dylematem: gaz czy pompa ciepła? Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm rodzajom ogrzewania.

Wady i zalety pompy ciepła

Podczas spalania materiału opałowego w kotłach na paliwa stałe do atmosfery uwalnia się wiele szkodliwych, w tym rakotwórczych związków. Przy pompie ciepła nie ma tego problemu, gdyż jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, które nie powoduje produkcji szkodliwych związków, dymu czy popiołu. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia (powietrza, gruntu, wody), a następnie – przy udziale prądu – przekształca ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Pompa ciepła może służyć również do chłodzenia pomieszczeń w cieplejsze dni. Dzięki temu, że pompy ciepła należą do odnawialnych źródeł energii, powodują one obniżenie kosztów ogrzewania. Warto mieć również na względzie to, że nie wszędzie istnieje możliwość podpięcia domu do sieci gazowej. W takich sytuacjach pompa ciepła będzie dobrą alternatywą jeśli chodzi o centralne ogrzewanie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też fotowoltaika zintegrowana z pompą ciepła. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła, przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku oraz przynosząc szereg innych korzyści. Do wad tego typu rozwiązania można zaliczyć dość wysoki koszt samego urządzenia oraz jego dość złożoną budowę, która może stwarzać ryzyko awarii w przypadku pomp gorszej jakości. Decydując się na montaż pompy ciepła, należy też pamiętać, że nie jest to urządzenie, które nie jest całkowicie bezgłośne.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Podobnie jak pompy ciepła, również piece gazowe są bardziej ekologiczną alternatywą dla tych węglowych i z roku na rok znajdują coraz większą rzeszę zwolenników. Gaz ziemny nie zawiera siarki ani cząstek niepalnych, dzięki temu z komina wydobywa się dużo mniej szkodliwych substancji. Ponadto taki rodzaj opału jest też czysty – nie zostawia pyłu węglowego ani popiołu. Ogrzewanie gazowe to też duża wygoda. W większości przypadków po uruchomieniu instalacji wymaga ona jedynie corocznego przeglądu pieca, a pracę urządzenia można dowolnie zaprogramować. Ponadto gaz ziemny jest paliwem, które charakteryzuje się dużą efektywnością spalania, zwłaszcza w nowoczesnych kotłach gazowych. Kotły gazowe można podzielić na jedno lub dwufunkcyjne.

Piece gazowe dwufunkcyjne poza tym, że zasilają instalację centralnego ogrzewania, podgrzeją dodatkowo ciepłą wodę użytkową. Inną zaletą może być to, że ogrzewanie gazowe nie wymaga wyodrębnienia osobnego pomieszczenia — kotłowni. Poza tym gazowe źródła ciepła mogą pracować z dowolnym systemem grzewczym – grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, czy nadmuchowym. Wadami takiego rozwiązania może być fakt, że w przypadku ogrzewania gazowego niezbędna jest instalacja centralnego ogrzewania, a w przypadku ogrzewania z wykorzystaniem gazu ziemnego konieczny jest dostęp do gazociągu.

Koszty ogrzewania gazowego a pompy ciepła

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań — gaz czy pompa ciepła — jest bardziej ekonomiczny, należy spojrzeć na sprawę możliwie szeroko. Z jednej strony kotły gazowe są tańsze od pomp, ale galopujące ceny gazu mogą spowodować wydłużenie czasu zwrotu kosztów inwestycji. Natomiast pompy ciepła (zwłaszcza zintegrowane z instalacją fotowoltaiczną) stanowią wprawdzie duży koszt początkowy i długi okres spłaty inwestycji, jednak dla odbiorców o dużym poborze energii wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Należy też pamiętać, że ostateczne koszty ogrzewania domu czy mieszkania zależą jednak nie tylko od rodzaju zastosowanego systemu, ale również od innych czynników – m.in. od współczynnika energetycznego domu (EP).

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.