Blog

Strona główna / Blog / Instalacje sanitarne wodno-hydrauliczne w domu
11 września, 2023

Instalacje sanitarne wodno-hydrauliczne w domu

Na domową sieć wodną składają się różnorodne instalacje sanitarne, które służą doprowadzaniu, rozprowadzaniu i odprowadzaniu wody pitnej i użytkowej. Domowa instalacja standardowo składa się systemu doprowadzającego wodę zimną i ciepłą, systemu odprowadzającego wodę zużytą oraz systemu rozprowadzania wody wykorzystywanej w tradycyjnych systemach centralnego ogrzewania. Każdy z wymienionych systemów składa się z wielu mniejszych elementów.

Jakie rodzaje instalacji sanitarnych znajdziemy w naszych domach?

Dostęp do bieżącej wody to współczesny standard cywilizacyjny, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne, codzienne funkcjonowanie. Większość nowych domów można bez większych problemów podpiąć do gminnego systemu wodociągowego, a w wielu przypadkach, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich i bogatych gminach, również do lokalnego systemu kanalizacyjnego. Problem zaczyna się w przypadku instalacji grzewczych. Domy wolnostojące zwykle ogrzewane są indywidualne, najczęściej przy pomocy różnych typów kotłów.

Wszystkie wymienione elementy to niezależne instalacje sanitarne, które zapewniają dostęp do wody bieżącej, pozwalają nam ją w sposób wygodny odprowadzić i wykorzystać do ogrzewania domu. W tym sensie możemy mówić o trzech podstawowych rodzajach instalacji sanitarnych. Są to:

  • sanitarna instalacja wodna – to system odpowiadający za doprowadzenie oraz rozprowadzenie wody wewnątrz domu. Składa się na niego system rur i zaworów oraz urządzeń końcowych, takich jak baterie kuchenne i łazienkowe. Elementem instalacji wodnej w domach wolnostojących są również bojlery lub nowoczesne podgrzewacze przepływowe, które ogrzewają wodę zimną – do domów jednorodzinnych doprowadzana jest jedynie zimna woda, którą trzeba następnie indywidualnie podgrzać.
  • sanitarna instalacja kanalizacyjna – to system umożliwiający odprowadzanie wody zużytej i nieczystości na zewnątrz domu. Składają się na niego system rur i innych urządzeń sanitarnych, takich jak korytka czy kolektory. Gdy jest taka możliwość, instalacje sanitarne wpina się w gminny system kanalizacji. Gdy takiej możliwości nie ma, koniecznością staje się budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.
  • sanitarna instalacja grzewcza – to system ogrzewania budynku. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są instalacje bazujące na nowoczesnych kotłach na paliwa stałe lub płynne, na przykład na gaz. Kotły podgrzewają wodę, która następnie systemem rur doprowadzana jest do grzejników zlokalizowanych w wybranych z domowych pomieszczeń. Woda rozprowadzana jest grawitacyjnie lub mechanicznie, z pomocą pompy. Jest to obieg zamknięty.

Do kategorii instalacji sanitarnych często zalicza się również instalacje wentylacyjne. Najczęściej są to systemy grawitacyjne, opierające się na naturalnej, samoczynnej wymianie powietrza, ale w nowoczesnych domach stosuje się również instalacje mechaniczne. Ich sercem jest często rekuperator, czyli urządzenie odbierające ciepło z powietrza zużytego, wywiewanego z domu i przekazujące je powietrzu świeżemu, nawiewanemu do jego wnętrza. Domowa wentylacja odpowiada za zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu unikamy zawilgocenia sufitów i ścian. Wpływa również bezpieczeństwo, zwłaszcza w domach z instalacją gazową.

Jeśli zastanawiasz się, jak działa instalacja sanitarna, odpowiedź będzie zależała od wyboru jej konkretnego rodzaju. Instalacje wodne działają w oparciu o system rur i zaworów. Ich dopełnieniem są bojlery lub podgrzewacze przepływowe, dzięki którym zyskujemy dostęp do ciepłej wody. W przypadku instalacji kanalizacyjnych są to po prostu rury, którymi odprowadzamy z domu wodę zużytą i nieczystości. Częścią takich instalacji mogą być również przydomowe oczyszczalnie ścieków i szamba. Najbardziej złożone instalacje sanitarne to systemy grzewcze, które odpowiadają na ogrzewanie domu. Ich częścią są kotły, pompy i rury rozprowadzające podgrzaną wodę oraz grzejniki.

W związku z tym, że domowe instalacje sanitarne to przede wszystkim elementy sieci wodnej, do ich profesjonalnego przygotowania niezbędne jest zatrudnienie wykwalifikowanego hydraulika. Na sprawność działania tego typu instalacji niebagatelny wpływ będzie miała również jakość zastosowanego do ich przygotowania sprzętu. Będzie to szczególnie istotne w przypadku urządzeń grzewczych, od których zależy komfort i koszt ogrzewania domu.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.