Blog

Strona główna / Blog / Jak dbać o grzejniki w domu?
20 lipca, 2023

Jak dbać o grzejniki w domu?

Ogrzewanie budynków to w naszym klimacie obowiązkowa sprawa. Zarówno zimą jak i jesienią czy wczesną wiosną, poranki i noce bywają chłodne, a to zmusza nas do podkręcania ogrzewania by zapewnić sobie komfort i ciepło. Grzejniki występują praktycznie w każdym domu, a także obiekcie usługowym, biurowym czy innym. To właśnie one służą do rozprowadzania ciepła do każdego pomieszczenia. Stąd też konserwacja grzejników jest kwestią niezwykle istotną. Nierzadko o tym zapominamy, przez co po pewnym czasie możemy zacząć narzekać na awarie, usterki czy też nieestetyczny wygląd grzejników. Jak o nie dbać by zapewnić im długi żywot, a sobie zagwarantować najwyższy komfort? Na tym właśnie skupiono się w poniższym artykule.

Przede wszystkim – odpowietrzanie

Jednym z obowiązków, o których powinien pamiętać każdy z nas jest odpowietrzanie grzejników. To właśnie z pozoru mało istotne zadanie wpływa w dużej mierze na ich sprawność i bezawaryjność. Grzejniki po okresie, w którym nie były użytkowane – czyli na przykład po okresie letnim – są nieprzygotowane do codziennej pracy. Często bowiem dostaje się do ich wnętrza powietrze, które później może doprowadzić do usterki całej instalacji. Dodatkowo, zapowietrzone grzejniki wydają z siebie mało przyjemne dźwięki. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy przynajmniej raz w ciągu roku przeprowadzić zabieg odpowietrzania. Do tego nie potrzeba wcale specjalnej wiedzy czy umiejętności.

By odpowietrzyć grzejniki, wystarczy:

  • posłużyć się dostępnymi w sklepach odpowietrznikami, które montuje się w konkretnym miejscu na grzejniku
  • rozkręcić maksymalnie pokrętło do regulacji temperatury dzięki czemu, gdy pojawią się pierwsze dni grzewcze nie dojdzie do zapowietrzenia instalacji

Tak proste kroki wystarczą by skutecznie zapobiec lub odpowietrzyć instalację.

Dopasowanie grzejników do rodzaju pomieszczenia – czyli zapobieganie korozji

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie dostosowanie modelu grzejnika do rodzaju i właściwości danego pomieszczenia. Przede wszystkim, chodzi o to by zadbać o właściwe warunki dla pracy grzejnika. O ile w sypialniach czy salonach idealnie sprawdzą się zwyczajne grzejniki, o tyle w miejscach, gdzie pojawia się sporo wilgoci nie zdadzą one egzaminu. W takich pomieszczeniach zaleca się stosowanie specjalnych grzejników przeznaczonych do wilgotnych wnętrz. Są to na przykład grzejniki łazienkowe, które można z powodzeniem stosować w łazience, toalecie czy pralni. Takie grzejniki posiadają specjalne zabezpieczenia przed korozją, która zagraża urządzeniom znajdującym się w nadmiernej wilgoci.

Jak właściwie czyścić grzejniki?

Utrzymanie w czystości grzejników to kolejna ważna i konieczna do omówienia sprawa. Czyste i lśniące grzejniki to nie tylko estetyczny dodatek każdego pomieszczenia, ale także utrzymane w dobrej kondycji przedmioty. Co ważne, czyszczenie grzejników trzeba przeprowadzać odpowiednio, aby uniknąć doprowadzenia ich do ruiny.

Stąd też warto pamiętać o tym, że:

  • do czyszczenia grzejników należy używać miękkich i nie chropowatych szmatek
  • kurz należy ścierać lekko wilgotną szmatką
  • nie zaleca się stosowania ostrych zmywaków
  • nie powinno się używać do czyszczenia żadnych środków chemicznych – wyjątkiem może być mydło lub delikatny płyn do mycia naczyń
  • nie należy używać do czyszczenia odkurzacza czy twardej szczotki

Podczas czyszczenia grzejników warto pamiętać o delikatnych ruchach i odpowiednich akcesoriach, gdyż wszelkie ostre przyrządy mogłyby przyczynić się do trwałego uszkodzenia powierzchni i struktury.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.