fbpx
16 marca 2020

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jeśli szukasz nowoczesnego, ekologicznego sposobu na podgrzanie wody użytkowej lub ogrzanie domu, odpowiednio dobrana, charakteryzująca się wysoką wydajnością działania powietrzna pompa ciepła powinna w tym pomóc. To doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, których nie można podpiąć do zbiorczej sieci gazowej, a także dla tych osób, które stawiają na rozwiązania ekologiczne, maksymalnie neutralne dla środowiska naturalnego.

Jeśli zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła, najprostszym wyjaśnieniem jest zrozumienie zasady działania układu samochodowej klimatyzacji, w której czynnik chłodzący przechodząc przez kolejne elementy systemu (kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający i parownik) stopniowo schładza powietrze i tym samym powoli obniża temperaturę wewnątrz auta. Pompa ciepła działa w podobny sposób. Wykorzystując odpowiednio dobrany rodzaj czynnika chłodniczego odbiera naturalne ciepło znajdujące się w powietrzu, wodach gruntowych lub bezpośrednio w gruncie, a następnie przekazuje je do domowego systemu grzewczego lub wykorzystuje do podgrzewania wody użytkowej. Co warte podkreślenia, powietrzna pompa ciepła działa nawet wówczas, gdy temperatura wyraźnie spada poniżej zera. Warto pamiętać, że nowoczesne urządzenia tego typu pracują przez cały rok. W okresach chłodów zapewniają ciepło, a podczas letnich upałów schładzają wnętrza domów.

Ogólny schemat powietrznej pompy ciepła

Urządzenie przy pomocy systemu rurek wypełnionych odpowiednio dobranym czynnikiem chłodniczym odbiera przez parownik ciepło znajdujące się w powietrzu atmosferycznym. Ciepło odebrane z powietrza podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, który przez system rurek i specjalny zawór przekazywany jest do sprężarki. Po podniesieniu ciśnienia czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddaje zgromadzone ciepło. Następnie przez zawór rozprężny wraca do parownika i procedura się powtarza. Wszystko działa w cyklu zamkniętym, dzięki czemu powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem bezemisyjnym i w zasadzie bezobsługowym – oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta należy wykonywać jej regularny serwis.

Kiedy warto zdecydować się na montaż powietrznej pompy ciepła?

To rozwiązanie idealne dla nowych, dobrze zaizolowanych domów, w których straty ciepła są minimalne. Powietrzna pompa ciepła sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie ilość miejsca potrzebnego do montażu pompy gruntowej lub wodnej jest niewystarczająca, a także tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnych systemów grzewczych działających w oparciu o piece gazowe. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii nowoczesne pompy odbierające ciepło z powietrza atmosferycznego są coraz bardziej wydajne w działaniu. Z powodzeniem można stosować je również w naszym klimacie. Stanowią dobre rozwiązanie dla domów, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, pozwalając na wyraźne obniżenie rachunków za prąd. Są również dobrym rozwiązaniem, jeśli użytkownikowi zależy jedynie na podgrzewaniu wody użytkowej.

Rodzaje pomp odbierających ciepło z atmosfery

W sprzedaży znajdziesz dwa podstawowe warianty konstrukcyjne tego typu urządzeń. Są to powietrzne pompy ciepła typu monoblok, składające się z pojedynczego, kompaktowego urządzenia oraz pompy typu split, które dzielą się na dwie części, zewnętrzną, do dobierania ciepła z powietrza i wewnętrzną, przeznaczoną do jego przekazywania do systemu grzewczego domu – na grzejniki lub do podgrzewania wody użytkowej. Te pierwsze są niezwykle łatwe w instalacji, bo już na etapie produkcji system wypełniony jest czynnikiem chłodniczym. Zaletą tych drugich jest brak obaw o przypadkowe zamarznięcie przewodów, bo zawsze krąży w nich czynnik. W urządzeniach typu monoblok takie ryzyko występuje, gdy jest mróz i nastąpi kilkugodzinna przerwa w dostawach energii elektrycznej.

Jeśli wciąż nie wiesz, jak działa pompa ciepła lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania tego typu instalacji, zapraszamy do kontaktu. Oczywiście przytoczony w tekście schemat działania powietrznej pompy ciepła jest mocno uproszczony, ale w możliwie wierny sposób pokazuje, w jaki sposób odzyskiwane jest ciepło i dlaczego tego typu rozwiązanie jest uznawane za wyjątkowo ekologiczne.