Blog

Strona główna / Blog / Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
22 czerwca, 2023

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Gdy podłączenie się do gminnego systemu kanalizacji nie jest możliwe, musimy zainwestować w indywidualny systemu odprowadzania, oczyszczania lub magazynowania ścieków wytworzonych w naszym gospodarstwie domowym. W takiej sytuacji najczęściej zaleca się budowę tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które działają automatycznie, w zasadzie bez obsługi. Co warte podkreślenia, inwestycja w oczyszczalnię zwraca się bardzo szybko, zwykle po 1-3 latach jej użytkowania.

Jak działa taka oczyszczalnia?

Na rynku znajdziemy kilka rozwiązań o nieco innej specyfice działania. Niezależnie od wybranego systemu, praktycznie każda przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi doskonałą alternatywę dla kosztownego gromadzenia ścieków w szczelnym zbiorniku i ich wywózki przez wyspecjalizowaną firmę asenizacyjną. Istnieją trzy podstawowe typy przydomowych oczyszczalni ścieków. Są to oczyszczalnie drenażowe, biologiczne i roślinne, przy czym te ostatnie wymagają dużej powierzchni działki, a ich wykonanie jest znacznie droższe niż oczyszczalni dwóch pierwszych typów. Zarówno oczyszczalnie drenażowe, jak i oczyszczalnie biologiczne czy roślinne działają jednak w podobny sposób. Chodzi w nich o to, by wytworzone przez gospodarstwo domowe ścieki ulegały rozłożeniu na nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki chemiczne, dzięki czemu można w bezpieczny sposób odprowadzić je do gruntu, ewentualnie do rowu melioracyjnego czy naturalnego cieku wodnego. Doprowadzenie do naturalnego rozpadu szkodliwych związków na substancje proste wymaga wzbudzenia intensywnych procesów biologicznych, które muszą zachodzić wewnątrz instalacji.

Jak wygląda przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niezależnie od typu przydomowej oczyszczalni ścieków, każda z nich składa się z dwóch części. W pierwszej części oczyszczalni dochodzi do procesu beztlenowego oczyszczania ścieków. W drugim etapie (kolejny element instalacji) mamy już do czynienia z rozkładem tlenowym, który pozwala na zneutralizowanie większości szkodliwych substancji na proste związki bezpieczne dla środowiska naturalnego. Kluczowym elementem działania całego systemu jest prawidłowa konstrukcja instalacji odpowiedzialnej za beztlenowy proces oczyszczania ścieków. Podstawą tej części systemu jest jedno- lub wielokomorowy osadnik gnilny, do którego doprowadzane są ścieki wytwarzane przez gospodarstwo domowe. W procesach biochemicznych zainicjowanych przez bakterie beztlenowe, a także w wyniku naturalnych zjawisk fizycznych, takich jak sedymentacja i flotacja, dochodzi do fermentacji ścieków. Rozpadają się one na rozpuszczalne w wodzie związki chemiczne i nierozpuszczalne sole mineralne. Po 2-3 dniach fermentacji ścieki zostają przepuszczone przez kosz filtracyjny i przekazane do dalszej części instalacji, w której zachodzą już tlenowe procesy rozkładu na związki proste.

Co zyskuje posiadacz przydomowej oczyszczalni ścieków?

Poza korzyściami finansowymi, związanymi z szybkim zwrotem inwestycji, niewątpliwą zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest w zasadzie ich bezobsługowy charakter. Użytkownik musi jedynie pamiętać o dostarczaniu do systemu specjalnych bakterii i enzymów oraz okresowej wywózce stałych osadów zbierających się w zbiorniku gnilnym. Osady wywozi się rzadko, a koszt usługi jest dużo niższy niż w przypadku użytkowania tradycyjnego szamba (to ułamek kosztu typowych usług asenizacyjnych). Przydomowe oczyszczalnie ścieków to systemy trwałe, bezpieczne w eksploatacji i dość uniwersalne, w związku z czym można korzystać z nich praktycznie w każdym miejscu.

Osoby poszukujące ekologicznego sposobu utylizacji ścieków wytwarzanych przez gospodarstwo domowe mogą skorzystać z gotowych rozwiązań od takich firm jak Europlast czy Sotralenz. Wspomniane firmy specjalizują się w produkcji elementów dedykowanych budowie przydomowych oczyszczalni ścieków różnych typów, w tym oczyszczalni drenażowych i biologicznych. Jeśli nie chcesz przepłacać za sprzęt potrzebny do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, w hurtowni sanitarnej Aqua Team znajdziesz wiele markowych urządzeń (m.in. wysokiej jakości rury kanalizacyjne) w niezwykle przystępnych cenach. Poza tym pracownicy hurtowni mogą doradzić w wyborze rozwiązań dostosowanych do Twoich specyficznych potrzeb.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.