Blog

Strona główna / Blog / Wentylacje kominowe – systemy kominowe wentylacyjne – jak działają?
20 lipca, 2023

Wentylacje kominowe – systemy kominowe wentylacyjne – jak działają?

Jeśli przebywacie w zamkniętym pomieszczeniu dłuższy czas, dobrze będzie upewnić się, że wentylacja działa prawidłowo. Cyrkulacja powietrza gwarantuje poprawę samopoczucia i odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo, jej brak sprzyja występowaniu rozmaitego typu patogenów – namnażaniu bakterii, a nawet powstawaniu pleśni, która niekorzystnie oddziałuje na zdrowie człowieka i zwierząt, a ponadto niszczy tynk i mury.

Żeby zapewnić przepływ powietrza, warto wiedzieć, jak działają systemy wentylacji, czym różnią się od siebie poszczególne możliwości i jakie akcesoria mogą być przydatne do poprawy ich wydajności. Zapraszamy serdecznie do dalszej części, gdzie dokładnie przedstawimy systemy kominowe.

Na rynku można znaleźć wiele innowacyjnych ofert, które gwarantują wyjątkowo imponujące parametry. Każdy producent posiada swoje konstrukcje i pomysły, lecz trzeba przyznać otwarcie, że wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje wentylacji. Są to:

  • wentylacja grawitacyjna,
  • wentylacja naturalna,
  • wentylacja mechaniczna.

Pierwsza działa na zasadzie różnicy ciśnienia, druga wykorzystuję naturalną cyrkulację powietrza (przeciąg), natomiast trzecia korzysta z pomocy mechanizmów elektronicznych (np. klimatyzacja lub wentylator). Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, jak zaprojektowane są systemy kominowe z wentylacją. Niemal każda nieruchomość jest inna i wymaga zróżnicowanych rozwiązań.

Wentylacje kominowe – systemy kominowe wentylacyjne – jak działają?

Kominek, czy komin wentylacyjny – co lepiej wybrać?

Widzieliście kiedyś niewielkie, wystające na kilkadziesiąt centymetrów wyprowadzenie kanału wentylacyjnego, które zakończone zostało metalowym daszkiem? Jeśli tak, to możecie mieć pewność, że prawdopodobnie projekt lub wykonanie zostały skonstruowane w nieprawidłowy sposób. Długość jest stanowczo zbyt mała, by zapewnić wydajną pracę naturalnego systemu wentylacji – chyba że obiekt został wyposażony w wentylację mechaniczną.

Jakie mogą być konsekwencje wykorzystania kominków?

Podczas wilgotnego okresu (np. w czasie jesieni) może dojść do skraplania się wody w kanałach wentylacyjnych. Zaburzy to pracę systemu i będzie powodować wchłanianie wilgoci przez mury (automatycznie budynek zagrożony jest rozwojem pleśni lub grzyba). W zimie woda w wentylacji może zamarzać, co kompletnie zatrzyma proces cyrkulacji. Innym problemem są mocne wiatry. Powodują one odwrócenie ciągu kominowego.

Jakie materiały wybrać podczas budowy?

Komin wentylacyjny powinien być wykonany m.in. z takich materiałów jak pustaki wentylacyjne. Chcąc zapewnić użytkownikom maksymalną izolację akustyczną i bezpieczeństwo, warto wybierać pustaki wykonane z keramzytobetonu. Jest to materiał charakteryzujący się wysokim poziomem ognioodporności. W specjalistycznych sklepach można kupić gotowe systemy kominowe z wentylacją, które wykonane zostały z najlepszej jakości materiałów. Należy jedynie dopasować ich parametry i ilość kanałów wentylacyjnych (1-4).

Systemy kominowe wentylacyjne muszą być wznoszone na fundamentach, dlatego powinny zostać uwzględnione już w samym projekcie budynku. Pamiętajcie o tym, gdy zamierzacie ingerować w nieruchomość pod względem konstrukcyjnym.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.