Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić?

12 września 2019

Z roku na rok maleje ilość słodkiej wody na Ziemi. Jej zasoby w źródłach wyczerpują się w szybki tempie, o wiele szybciej niż ma miejsce ich odnawianie. Kontakt wody z zanieczyszczeniami pozbawia ją zdatności do użytku. Niektóre regiony w ostatnich latach zostały też dotknięte suszami. I nie chodzi nam tutaj wcale o dalekie gorące kraje, ale o obszary na terenie naszego kraju takie jak np. województwo łódzkie. Oszczędzanie wody warto rozpocząć w każdym momencie, pozbawiając się szkodliwych dla środowiska nawyków. Szacunek dla zużywanej wody zaowocuje nie tylko wywarciem pozytywnego wpływu na środowisko, ale także mniejszymi rachunkami za wodę. W niniejszym poradniku przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie wody.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w domu

Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają zminimalizowanie ilości zużywanej wody. Obok najprostszych sposobów, które są wpajane każdemu dziecku, tj. zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy rezygnacja z kąpieli na rzecz szybkich pryszniców, istnieją bardziej efektywne metody, które jednak wymagają poniesienia pewnych nakładów finansowych. Inwestycja w krótkim czasie zaprocentuje w mniejszych rachunkach za wodę i odprowadzanie ścieków.

Kontrola instalacji hydraulicznej

W wielu budynkach stan instalacji hydraulicznej pozostawia wiele do życzenia. Skorodowane rury wodne mogą w przyszłości doprowadzić do wycieku, który narazi właściciela na niepotrzebny wydatek. Nagła awaria będzie wymagała fachowej pomocy hydraulików, a wartość usługi może spowodować spustoszenie portfela. Rutynowa kontrola jakości instalacji pozwoli uniknąć zalania mieszkania, a w przypadku budynków wielorodzinnych – także sąsiadów.

Wymiana spłuczki i kranów

Bardzo często przyczyną zużycia zwiększonej ilości wody jest awaria spłuczki. Wielu użytkowników lekceważy uciekającą drobnym strumieniem wodę w toalecie, co jest później dotkliwie odczuwalne przy rozliczaniu wody. W temacie spłuczki warto rozważyć także jej wymianę na model, który umożliwia dozowanie zużywanej ilości wody w zależności od potrzeb.
Mało osób wie, że wymiana baterii to jeden ze sposobów na oszczędzanie wody w domu. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele, które umożliwiają redukowanie ilości zużywanej wody. Istotne jest, aby wybierać jednouchwytowe baterie. Zauważenie przeciekającego lub kapiącego kranu wymaga szybkiej interwencji, ponieważ problem może się bardzo szybko nasilić.

Sprzęty minimalizujące ilość zużywanej wody

Użytkownicy urządzeń AGD powinni posiadać świadomość, że zużycie wody przez sprzęty codziennego użytku różnie się kształtuje, co jest w pełni uzależnione od model oraz od wieku sprzętu. Dobrej jakości oraz nowoczesne zmywarki lub pralki posiadają w taki sposób zaprogramowane tryby pracy, aby ograniczyć zużycie wody oraz prądu w trakcie cyklu pracy. W przeciągu całego roku oszczędności, które wynikają z rachunków za media, pozwolą pokryć część wydatków związanych z zakupem urządzeń.

Czy warto oszczędzać wodę?

Sposoby na oszczędzanie wody bardzo często są bagatelizowane. Wiele osób uważa, że bez jej oszczędzania rachunek jest tylko nieznacznie wyższy, ponieważ 1000 litrów wody kosztuje przeciętnie mniej niż 4 złote. Jednakże dzięki oszczędzaniu w skali roku różnica w wydatkach może być naprawdę zauważalna. Prawda jest też taka, że działanie na korzyść środowiska przez jedno gospodarstwo domowe nie będzie bardzo odczuwalne. Jednak należy dążyć do uświadamiania jak największej ilości ludzi, że oszczędzanie wody w domu to sposób na zapobieganie katastrofie ekologicznej, która dotyka coraz większą ilość populacji. Choć w Polsce w okresie letnim mają miejsce liczne apele do społeczeństwa, które nawołują do redukcji ilości zużywanej wody, to wiele osób nie posiada świadomości, że w pewnym momencie woda z kranu może przestać wypływać.

projekt i wykonanie: Nie mam drobnych