Blog

Strona główna / Blog / Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym warto wybrać?
24 stycznia, 2024

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym warto wybrać?

Gdy woda ma nieprzyjemny smak lub zapach, jest mętna lub twarda, stosując nowoczesne filtry do wody, możemy ją w prosty sposób uzdatnić. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów, które pozwalają przygotować wodę do celów spożywczych i użytkowych. Istnieje wiele metod filtracji, od mechanicznych po zaawansowane metody odwróconej osmozy, a także specjalne zmiękczacze i odżelaziacze. Jak więc wybrać odpowiedni filtr do wody dla domu jednorodzinnego?

Czy wodę z kranu trzeba filtrować?

W przypadku korzystania z wody z wodociągu, dodatkowa filtracja zazwyczaj nie jest konieczna, ponieważ woda jest już uzdatniona i bezpieczna do użytku. Jednak w przypadku korzystania z własnego ujęcia wody, na przykład ze studni głębinowej, stosowanie filtrów do wody jest zalecane. Filtry pomogą oczyścić wodę z ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych, a także poprawić jej smak, zapach i kolor. Woda ze studni głębinowych często zawiera nadmiar żelaza i manganu, które negatywnie wpływają na jej wygląd, smak i zapach. W takim przypadku warto rozważyć zastosowanie specjalnych filtrów do wody, które oczyszczą wodę zarówno z zanieczyszczeń stałych, jak i nadmiaru żelaza, manganu oraz innych pierwiastków. Filtracja wody z sieci wodociągowej również jest popularna, a w tym przypadku można używać filtrów z wkładami węglowymi, membraną odwróconej osmozy lub urządzeń do zmiękczania wody, które zapewniają miękką wodę, korzystną przy praniu, zmywaniu i ochronie urządzeń domowych przed osadzaniem się kamienia.

Samopłuczące filtry do wody

Obecnie rośnie popularność tzw. samopłuczących się filtrów do wody, które automatycznie przeprowadzają proces płukania wstecznego wkładów filtrujących. Te urządzenia, dostępne z czasowym sterowaniem lub sterowane spadkami ciśnienia, eliminują konieczność częstego ręcznego płukania wkładów filtrujących, co znacznie ułatwia obsługę systemu filtracji wody użytkowej lub pitnej. Filtry samopłuczące są szczególnie przydatne w systemach opartych na filtracji mechanicznej. Natomiast w przypadku filtracji chemicznej, nadal istnieje konieczność okresowej ręcznej wymiany wkładów.

Jaki rodzaj filtra wybrać?

Przy wyborze konkretnego filtra do wody należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i źródło poboru wody. Jeśli celem jest usunięcie drobin piasku lub innych zanieczyszczeń stałych, należy zastosować filtr mechaniczny. Jeśli chcemy zmiękczyć wodę, potrzebny będzie filtr z wkładem do usuwania związków wapnia i magnezu. Jeśli mamy problem z nieprzyjemnym smakiem lub zapachem wody, zwykle stosuje się chemiczne filtry z wkładem węglowym, a w przypadku wody ze studni głębinowych, także filtry do odżelaziania. Dla alergików interesującym wyborem może być filtr z membraną odwróconej osmozy, który usuwa większość pierwiastków i zanieczyszczeń, powodując niemal całkowitą demineralizację wody.

Wybór odpowiedniego filtra do wody zależy głównie od źródła poboru wody. Jeśli korzystamy z prywatnej studni głębinowej, mechaniczna i chemiczna filtracja wody wydaje się niezbędna. W przypadku wody z wodociągu zazwyczaj filtrujemy ją w celu poprawy walorów smakowych. W takim przypadku zaleca się filtry z wkładem węglowym lub membraną odwróconej osmozy. W przypadku bardzo twardej wody wodociągowej można również zastosować filtry do zmiękczania wody.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.