fbpx
20 stycznia 2020

Problem spalin kominowych – jak sobie z nim poradzić?

Zauważasz problemy z rozpalaniem w piecu lub kominku? Dym cofa się do mieszkania? Takie sytuacje nie tylko powodują dyskomfort, ale również są zagrożeniem dla domowników oraz gości. Jeśli masz problem z systemem kominowym, warto reagować od razu. Wydajne i bezpieczne odprowadzanie spalin to duży kłopot większości osób, które planują przebudowę lub budowę wolnostojących nieruchomości ogrzewanych za pomocą pieca, lub kominka. Jakie problemy najczęściej możemy napotkać i jak sobie z nimi poradzić? Poznaj propozycje, które przygotowaliśmy.
Określ rodzaj problemu

Nieszczelność systemu kominowego lub niekorzystne uwarunkowania otoczenia (np. wzniesienia lub wysokie budynki w bliskim sąsiedztwie), są w stanie spowodować wiele nieprzyjemności. Stanowią one również najczęstsze kłopoty z odprowadzaniem spalin. O ile w pierwszym przypadku remont komina lub całego systemu kominowego jest jedynym rozwiązaniem, o tyle w drugim wystarczy niewielka modernizacja. Należy zamontować na wylocie osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową. Nazywana jest ona popularnie straszakiem. Jej zadaniem jest ograniczenie wdmuchiwanego powietrza do komina, co minimalizuje ryzyko powstawania ciągu wstecznego.

Często zdarza się także, że w trakcie remontu nieruchomości, wykorzystujemy piec lub kominek nowszej generacji. W efekcie nie jest on dopasowany do systemu kominowego, który przygotowany został do poprzedniego rodzaju układu o niższej wydajności. Jak sobie z tym poradzić? Pomóc może podniesienie komina, co powinno poprawić ciąg. Jeśli dalej będzie on zbyt słaby, dodatkowe wentylatory są ostatnią deską ratunku.

Problem z odprowadzaniem spalin kominowych może wynikać też z niewłaściwej lub wadliwej konstrukcji systemu kominowego. Oczywiście nie zdarza się to często, gdyż większość producentów dba o bezpieczeństwo i satysfakcję klientów, niemniej jednak należy pamiętać o takiej ewentualności.

Większość kłopotów ze spalinami można zminimalizować, inwestując w dobrej jakości paliwo. Niskiej klasy ekogroszek lub wilgotne drewno generują dużo więcej zanieczyszczeń, które osadzają się wewnątrz systemu kominowego, oddają mniej ciepła i powodują problemy z rozpalaniem lub utrzymaniem temperatury. Korzystaj więc z dostawców, którzy cieszą się uznaniem pozostałych klientów.

Asortyment od sprawdzonych producentów

Systemy kominowe zaprojektowane i skonstruowane przez najlepszych specjalistów w branży, gwarantują wieloletnią niezawodność i efektywność. Bez wątpienia warto skorzystać z propozycji, które nie tylko łączą innowacyjność i najlepsze materiały, ale również dbałość o najdrobniejsze detale i niezawodność.

Jeśli nie wiesz, jak dopasować odpowiednie komponenty, skontaktuj się z dystrybutorem. Doświadczeni pracownicy pomogą Ci dopasować elementy wyposażenia, by były one kompatybilne i zgodne z Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami.

Ogranicz ryzyko

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i przeglądach. Spaliny w obiegu ulegają schłodzeniu, przez co w systemach kominowych gromadzi się sadza. Jej nadmiar może nie tylko obniżyć ciąg, ale również spowodować korozję (a w rezultacie zniszczenia) systemu kominowego. Jak to zrobić? Zlecając to zadanie mistrzowi kominowym (tzw. kominiarzowi) dwa razy w roku – pod koniec sezonu (do 31 maja) i przed jego rozpoczęciem (do 31 listopada).

Mamy nadzieję, że znasz już odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Systemy grzewcze i odprowadzanie spalin kominowych to podstawa w nieruchomościach, które nie mają podłączenia do sieci miejskiej. Zadbaj o swój dom lub obiekt już dziś.