Blog

Strona główna / Blog / Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?
22 czerwca, 2023

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?

W budownictwie jednorodzinnym zagadnienie zarządzania odpadami w formie ścieków budzi wiele dyskusji. Niestety na terenach wiejskich i podmiejskich bardzo często nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej, a to oznacza, że niezbędne jest posiadanie własnego szamba. Takie szambo trzeba jednak regularnie opróżniać, a to wiąże się z kosztem na poziomie nawet 200 zł za jednorazowy wywóz ścieków. W skali roku koszty eksploatacji tradycyjnego szamba przekraczają więc 1000 zł, a w przypadku większych rodzin są znacznie wyższe. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, które aktualnie są już łatwo dostępne i bardzo efektywne okazują się ciekawą alternatywą.

Koszt inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków zwraca się już w kilka lat, a trwałość produkowanych dzisiaj oczyszczalni liczyć w dekadach. Jednocześnie ich bieżąca obsługa nie jest w ogóle problematyczna, gdyż są właściwie bezobsługowe. W skali roku wystarczy wykonać tylko kilka zabiegów eksploatacyjnych, które nie generują zbyt wysokich kosztów. Koszty utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków to od 100 do 500 zł rocznie. Na dłuższą metę są nie tylko tańsze, ale także wygodniejsze w eksploatacji.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Podstawowa różnica pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią jest taka, że przydomowa oczyszczalnia ścieków na skutek procesów chemicznych i fizycznych oczyszcza ścieki do tego stopnia, że można je odprowadzić do gruntu lub nawet rowu melioracyjnego nie narażając środowiska naturalnego. Proces oczyszczania zachodzi w dwóch etapach:

 • Etap 1 – W osadniku gnilnym dzięki obecności bakterii beztlenowych oraz zjawiskom flotacji i sedymentacji zachodzą procesy biochemiczne dzięki, którym osad ulega rozkładowi. W wyniku tych procesów w osadniku pozostaje osad rozpuszczalny w wodzie i sole mineralne. Następni ścieki przechodzą przez kosz filtracyjny i przepływają do studzienki rozdzielczej.
 • Etap 2 – W drugim etapie ścieki są już klarowne i ulegają oczyszczaniu w warunkach tlenowych, co całkowicie neutralizuje wszystkie zanieczyszczenia, które mogą być groźne dla środowiska naturalnego.

O ile wszystkie z procesów biochemicznych zachodzących w oczyszczalni ścieków dedykowanych dla domów jednorodzinnych są bardzo skomplikowane, to sam schemat działania jest bardzo prosty.

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Ze względu na uwarunkowania lokalne stosuje się różne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to zależne od warunków glebowych, gdyż najpopularniejsze oczyszczalnie drenażowe wymagają chłonnego podłoża. W takim przypadku niezbędne też jest posiadanie odpowiednio dużej działki. Jeśli powyższe warunki nie zostają spełnione, nie stanowi to problemu, gdyż wtedy można zastosować oczyszczalnie biologiczne.

Powszechnie stosuje się następujące rodzaje oczyszczalni:

 • oczyszczalnie drenażowe,
  • z drenażem rozsączającym,
  • ze złożem piaskowym lub żwirowym.
 • oczyszczalnie biologiczne,
  • z osadem czynnym,
  • ze złożem biologicznym.
 • oczyszczalnie roślinne.

Schemat działania oczyszczalni drenażowych jest bardzo prosty i polega na tym, że oczyszczona woda po prostu wsiąka w podłoże dzięki odpowiedniej konstrukcji studzienek. Wersje biologiczne i roślinne działają zupełnie inaczej i bazują na dodatkowych roślinach lub konstrukcjach mających na celu odseparować nieczystości od oczyszczonej wody. Wersje drenażowe są najmniej zaawansowane technologicznie i najtańsze.

Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zanim rozpocznie się proces planowania inwestycji, trzeba sprawdzić, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków może stanąć w danym miejscu. W tym celu wykonuje się badania geotechniczne. Pozwalają one określić przekrój wód gruntowych i rodzaj gruntu. Sam montaż dla inwestora nie różni się od montażu zwykłego szamba. Różnica polega na tym, że prace ziemne zazwyczaj wykonuje się na nieco większej powierzchni, z czym trzeba się liczyć, planując wygląd ogrodu i bezpośredniego otoczenia szamba. Jeśli chodzi o wersje z drenażem, ważne jest również, by obok nie było roślin z płytko rosnącymi korzeniami mogącymi uszkodzić elementy konstrukcyjne oczyszczalni.

Jeśli jesteś zainteresowany tego rodzaju inwestycją, zapoznaj się z ofertą firmy Europlast. W asortymencie producenta można znaleźć wiele nowoczesnych systemów przeznaczonych do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków czy systemu do zbierania wody deszczowej.

W hurtowni Aqua Team oferujemy również rury kanalizacyjne oraz projekt i wycenę całej inwestycji.

Centrala Szczecin
Świerczewska 7
71-066 Szczecin

Szczecin Prawobrzeże
Wiosenna 7A
70-807 Szczecin

Świnoujście
Marynarzy 3
72-600 Świnoujście
Polityka Prywatności

Realizacja strony: Proformat

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.